Dlaczego mam te bóle szyi?

Dzień dobry. Od półtorej tygodnia odczuwam uczucie ciągnięcia szyi, czasami pobolewa, jednakże jest to bardzo delikatne i chwilowe. Jestem chora - lekarz przepisał antybiotyk, stwierdził powiększone węzły chłonne. Czy powiększenie węzłów może mieć związek z ciągnięciem szyi? Mam też biały nalot na języku oraz białe krostki/grudki na końcu języka. Odczuwam też dyskomfort między uchem a żuchwa. Czy wszystko to są objawy infekcji? Nigdy wcześniej nie miałam powiększonych węzłów chłonnych, niedawno robiłam morfologie, ob, Ig - wszystko prawidłowo.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za nadesłane pytanie. Ponieważ napisała Pani jedynie, że jest chora, bez informacji, z powodu jakiego schorzenia został przepisany antybiotyk, odpowiem również na poziomie ogólnym. Infekcji, zarówno dróg oddechowych, jak i ogólnemu stanowi zapalnemu w organizmie, często towarzyszy przejściowe powiększenie węzłów chłonnych. Natomiast powiększone węzły chłonne (na szyi, pod żuchwą) mogą dawać objawy, o których Pani pisze: ból i obrzęk przyległych tkanek, uczucie ciągnięcia itd. Po więcej informacji na ten temat odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych.

Jeśli powyższe nieprzyjemne objawy pojawiły się wraz z początkiem infekcji, postępowanie powinno polegać głównie na zwalczaniu przyczyny – infekcji. Proszę przyjmować leki przepisane przez lekarza: antybiotyk, leki przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (zależnie od tego, czy podłoże infekcji jest bakteryjne, wirusowe lub grzybicze).

Wyniki badań wykonanych przed chorobą świadczą o tym, że obecne dolegliwości związane są raczej z infekcją niż jakąś poważniejszą chorobą ogólnoustrojową. Natomiast gdyby je Pani powtórzyła teraz, zapewne wykazałyby stan zapalny w organizmie (podwyższone OB, CRP).

Jeśli infekcja trwa dopiero 1,5 tygodnia i pozostaje Pani pod opieką lekarza, to nie ma powodów do niepokoju. Powiększenie węzłów chłonnych może się utrzymywać jeszcze jakiś czas po niej. Proszę nadal przyjmować antybiotyk (pamiętając także o probiotyku), dużo pić i przede wszystkim odpoczywać. Natomiast jeśli dolegliwości nie będą ustępować lub się nasilą, należałoby jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem – zapewne zleci wykonanie USG węzłów chłonnych oraz dokładniejszą diagnostykę z krwi.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.