Dlaczego mam te problemy z wymową mając 41-lat?

Dzień dobry. Mam 40 lat. Od pół roku mam dziwne problemy z wymową. Bardzo często zamieniam słowa, które są do siebie podobne, lub podobnie brzmią. Np ciepło - zimno, mało - dużo, herbata - kawa. Zdarza mi się też, że gubię jakąś literę w wyrazie w związku z czym wychodzi jakieś niezrozumiałe słowo. Zapominam niektórych słów, lub po prostu dłużej muszę się zastanowić zanim je znajdę w głowie. Strasznie jest to irytujące, bo nigdy wcześniej czegoś takiego nie miałam. Nie przeszłam, żadnych wypadków, ani wstrząsów. Miałam ostatnio intensywny i stresujący czas, ale on już minął. Od dwóch miesięcy staram się więcej odpoczywać i koncentrować na jednej rzeczy. Mimo wszystko ten problem nadal nie znika. Byłam u neurologa, mam zrobiony tomograf mózgu i nie wykonał on żadnych zmian. Neurolog mówi, że to kwestia przepracowania mózgu i że nie ma się czym martwić, żeby odpoczywać i że to przejdzie. Stwierdził, że żadnych innych badań nie może mi zrobić. Mnie to jednak dalej martwi, bo stan nie poprawia się. Dodam, że nie mam problemów z pamięcią, z wykonywaniu danych czynności itd. Mieszkam za granicą. Biegle mówię w dwóch językach i mam wrażenie, że te problemy częściej dotyczą mojego drugiego języka. W Polskim tej problem rzadziej się pojawia. Czy istnieją jakiekolwiek inne poważne choroby, które mogły nie zostać wyeliminowane przez tomografię, a które mogą mieć związek z takim problemem? Jeśli to problem ze stresem/skupieniem uwagi, to jak długo może on trwać? Czy to samo przejdzie, czy powinnam to z kimś jeszcze skonsultować? Będę wdzięczna za poradę.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pierwszej kolejności radzimy udać się do neurologopedy. Lekarz tej specjalności przeprowadzi kompleksową i pogłębioną diagnozę neurologopedyczną, która pozwoli wykluczyć uszkodzenie układu nerwowego. Badanie jest całkowicie bezbolesne i najczęściej polega na wykonywaniu w określonym czasie rożnych zadań logicznych, szybkim powtarzaniu słów, ale i ciągów cyfr, czy też układaniu prostych puzzli.

Zachęcamy także do wykonania badania obrazowego rezonansu magnetycznego głowy z podaniem środka kontrastowego. Badanie rezonansu TK jest dokładniejsze od tomografii komputerowej i pozwoli wychwycić subtelniejsze zmiany układu nerwowego, takie jak organiczne uszkodzenia mózgu. Brak przyczyn neurologicznych powinien skierować Panią do gabinetu psychologa, być może dolegliwości są związane ze stresem – wtedy specjalista dobierze Pani odpowiedni sposób terapii.

W tym artykule szerzej opisujemy interesujące Panią zagadnienie: https://portal.abczdrowie.pl/parafazja-zaburzenia-mowy.

Proszę zobaczyć także odpowiedzi specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-mowa-u-30-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mylenie-slow-podczas-komunikacji

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mylenie-slow-podczas-mowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.