Dlaczego moje samopoczucie pogarsza się?

Od 6 roku życie leczę się na niedoczynność tarczycy. We wrześniu moje TSH wynosiło 0,73 i czułam się dobrze, wcześniej również utrzymywało się blisko 1. Moja lekarka podjęła próbę odstawienia i zmniejszyła dawkę leku z połowy Letrox125 do Letrox50 (jedna tabletka). Po 2 miesiącach zaczęłam czuć się źle: złe samopoczucie, brak apetytu, problemy z koncentracją, zmęczenie, senność, brak siły na cokolwiek, nudności i uczucie słabości, jakbym miała zemdleć. Wykonałam badania i TSH wynosiło 2,17. Wróciłam do starej dawki, przez pewien czas czułam się dobrze, chociaż wciąż zdarzały się słabe dni. Teraz (po 3 miesiącach od powrotu do starej dawki) znowu czuję się źle, jest mi słabo, nie mam na nic siły, zmęczenie, senność, pogorszenie samopoczucia. Wykonałam badania i TSH wynosi 2,10. Mimo powrotu do starej dawki TSH nie spadło, a ja znowu czuję się źle. Badałam również kortyzol, morfologie i inne badania- wszystko w normie. Jaki może być tego powód? Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś badania?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Dolegliwości, które Pani opisuje są charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy. Bardzo dobrze, że wykonywane są regularne badania poziomu hormonów. Pozwoli to na dokładniejsze ustalenie dawki przyjmowanego leku.

Dość często zdarza się, że przy konkretnej wartości TSH zmienia się samopoczucie. Przy wyższym poziomie, chociaż jeszcze mieszczącym się w ustalonej normie referencyjnej, zazwyczaj dolegliwości się nasilają. Obecne jest wtedy zmęczenie, senność, nasilone problemy skórne, czy zaburzenia miesiączkowania.

Istnieje przypuszczenie, że aktualna dawka jest niedostosowana do Pani wartości hormonów i należałoby ją zmodyfikować. Dodatkowo warto rozważyć wykonanie badania USG tarczycy, a także przeciwciał przeciwtarczycowych anty - TPO oraz anty – Tg. Istotne jest wykluczenie problemów autoimmunologicznych.

Proponujemy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie wszystkich dotychczasowych badań zdecyduje o rozszerzeniu diagnostyki i ewentualnej zmianie leczenia.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-niedoczynnosci-tarczycy-spiaczka-hipometaboliczna-depresja-niedoczynnosc-tarczycy-u-plodu

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.