Dlaczego miewam te napady senności?

Wieczorem kiedy się kładę żeby odpocząć odrazu zasypiam tak, że nie jestem się w stanie dobudzić dopiero po kilku godzinach - wtedy wstaje i mogę funkcjonować. Czym może być spowodowana taka nagła senność? Nie wydaje mi się że to zmęczenie, ponieważ nie czuję się zmęczona. Sypiam po 7-8 godzin.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Dolegliwość, o której Pani pisze może mieć wiele przyczyn, a nie zawsze musi być spowodowana pewną konkretną chorobą.

Bardzo często zdarza się, że prowadzony styl życia, nieregularność posiłków, zbyt duży wysiłek fizyczny, jak i umysłowy, a także warunki meteorologiczne powodują zmęczenie i uczucie niewyspania, nawet po długim śnie.

Jednakże istnieje również wiele przypadłości mających bezpośredni wpływ na stan zmęczenia i nieustanną senność. W pierwszej kolejności warto by było wykonać pewne badania, aby móc wykluczyć pewne schorzenia. Zalecamy oznaczenie poziomu hormonów tarczycy wraz z przeciwciałami przeciwtarczycowymi, prolaktyny oraz kortyzolu. Warto wykonać również pełną morfologię wraz z CRP oraz glukozą i ferrytyną.

Czasami zbyt duże zmęczenie i senność mogą być wynikiem anemii, czyli niedokrwistości, a także zaburzeń ze strony tarczycy.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem lub internistą, który zdecyduje o diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierna-sennosc-hipersomnia

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.