Co może znaczyć to osłabienie i mdłości?

Witam. Od pewnego czasu jestem bardzo osłabiona i senna mam ciągłe mdłości. Straciłam ochotę na jedzenie nawet kawa nie, a bez tego się nie obchodziło. Krew i mocz wychodzą dobrze. Co robić? Już nie daję rady.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli podstawowe badania krwi oraz moczu nie wykazują nieprawidłowości, to konieczne jest poszerzenie diagnostyki. Niemniej w Pani przypadku dobry wywiad to podstawa – dolegliwości w postaci mdłości, senności i zmęczenia mogą wskazywać na tak wiele schorzeń, że należałoby rozpocząć od wykluczenia chociaż części z nich – właśnie na podstawie zebranego wywiadu i badania fizykalnego.

Mdłości, a co za tym idzie osłabienie i zmęczenie, mogą być związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby lub nerek, ale też wskazywać na choroby układu pokarmowego. Między innymi na choroby dwunastnicy czy woreczka żółciowego. Pani dolegliwości mogą też wynikać zaburzeń hormonalnych, w tym zaburzeń pracy gruczołu tarczowego czy wydzielania insuliny.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-przyczyny-mdlosci-i-wymiotow.

Niewykluczone również, że mdłości, a także senność i zmęczenie to objawy psychosomatyczne, wynikające np. z nadmiernego stresu lub chorób takich jak depresja. To może jednak zdiagnozować tylko psychiatra.

Proszę zapoznać się z naszymi materiałami, być może okażą się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierna-sennosc-hipersomnia oraz https://portal.abczdrowie.pl/zmeczenie-i-sennosc-prezentacja-edukacyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.