Dlaczego przyrost b-HCG jest niski?
Witam. Jestem w 6 tc, wynik BHCG za pierwszym razem wyszedł 507, po 72 h wzrosło tylko do 548 :( , na USG był widoczny pęcherzyk, ale dr powiedziała że kluczowy jest wynik BHCG i mam się narazie nie martwić. Miałam jednorazowo plam kenia z krwi, ale delikatnie, teraz co jakiś czas brązowe:( czy ktoś miał podobną sytuację z tak małym wzrostem BHCG, a jednak okazało się że później było wszytko ok?

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
przyjmuje się, że na tym etapie stężenie beta hCG powinno wzrastać dwukrotnie w odstępie 48h. Gdy tak się nie dzieje, niestety nie można wykluczyć ryzyka poronienia. Proszę zapoznać się z odpowiedzią eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niski-przyrost-beta-hcg-a-ryzyko-poronienia.
Natomiast nie oznacza to, że wszystko jest przesądzone, ponieważ niekiedy, mimo początkowo niskich przyrostów gonadotropiny kosmówkowej, ciąża rozwija się prawidłowo. Na tym etapie równie istotny jest poziom progesteronu – w przypadku niskich wartości może być konieczna suplementacja, by podtrzymać ciążę. Czasami o niedoborze progesteronu mogą świadczyć brązowe plamienia.
Proszę stosować się do zaleceń ginekologa, a w razie gdyby coś Panią niepokoiło – skonsultować się z lekarzem. Być może wskazane byłoby ponowienie oznaczenia stężenia beta hCG, progesteronu oraz oznaczenie poziomu TSH.
Zachęcam do lektury naszego artykułu, znajdzie w nim Pani wartości stężenia beta hCG dla poszczególnych tygodni ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.