Kobieta , 23 lata Rozpoczęłam dietę redukcyjną, ponieważ znacząco przytyłam (z 53 na 60, przy 162 wzrostu) poprzednio stosowalam kilka diet, z efektem jojo niestety.. teraz stosuję dietę 1500 kcal, trening 3-4 razy w tygodniu po godzinę, stosuję 188g węglowodanów, 50g tłuszczu i 75g białka, niestety waga stoi w miejscu.. gdzie popelniam bład?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry,
Najprawdopodobniej dieta 1500 kcal jest zbyt restrykcyjna i przy intensywnych treningach Pani organizm broni się przed chudnięciem.
Dodatkowo zbyt niska kaloryczność diety wiązać się będzie z kolejnym efektem jo-jo.

Musi mieć Pani świadomość, że nasz organizm magazynuje tkankę tłuszczową w celu przetrwania i wcale nie lubi się jej szybko pozbywać. Każdy okres głodu natomiast (w tym diety niskokaloryczne) powoduje jeszcze większą potrzebę magazynowania energii w tkance tłuszczowej. Dlaczego tak się dzieje?

Lubię opisywać to jako moment polowania.
Proszę sobie wyobrazić, że nasi przodkowie, aby zjeść, musieli upolować jakieś zwierzę. Tropienie zajmowało sporo czasu, a same łowy nie zawsze kończyły się zdobyciem pożywienia. Głód był coraz silniejszy. Aby przetrwać taką sytuację, organizm zwalniał metabolizm i oszczędzał energię. Kiedy już udało się znaleźć pokarm, większość energii, którą dzięki niemu otrzymywano, odkładana była na później (jako tkanka tłuszczowa), bo przecież nie wiadomo, kiedy następnym razem będzie można się najeść.

Dzięki temu przetrwaliśmy jako gatunek, jednak aktualnie nasze wspaniałe, stare mechanizmy metaboliczne powodują otyłość i popularny efekt oj-jo.

Polecam skonsultować się z dietetykiem. Jeśli nie ze mną, to innym dyplomowanym specjalistom w Pani okolicy. Niekiedy warto zasięgnąć porady i raz na zawsze mieć problem jo-jo z głowy. :)

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia,
Marek Aleksander Przondo
Dyplomowany dietetyk
http://dietetyczny.guru/
http://facebook.com/dietetycznyguru/

Mgr inż. Kamila Ziemann 45
Mgr inż. Kamila Ziemann Dietetyk, Gdynia 45 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam,
a czy przed ustawianiem diety robiła Pani sobie niezbędne badania? (tarczyca, cukier itp.). Jest to ważne z tego względu by wiedzieć na czym powinna, a na czym nie powinna się opierać dieta. Kalorie nie są najważniejszym czynnikiem, najważniejszym czynnikiem są makroskładniki (odpowiedni dobór tłuszczy, węglowodanów oraz białka). Winowajcą stania wagi może być obrona organizmu przed zrzucaniem wagi lub np. wysoka podaż węglowodanów. Zalecam wykonanie badań i skorzystanie z usług dietetyka aby ułożyć odpowiedni dla Pani jadłospis.

Pozdrawiam
Kamila Ziemann
www.efektcentrum.pl

Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie,
ciężko jest stwierdzić co robi Pan źle, że waga nie spada ponieważ nie wiem jak wygląda Pani jadłospis ani styl życia. Rozgład składników odźywczych oraz kaloryczność diety to nie wszystko.
Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.
kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Węglowodany – Węglowodany, czyli inaczej sacharydy lub cukry, to organiczne związki chemiczne składające się z węgla, wodoru i tlenu. Węglowodany występują zarówno w organizmach roślinnych, jak i zwierzęcych. Cukry dzielą się na węglowodany przyswajalne i węglowodany nieprzyswajalne Efekt jojo – Efekt jojo to wahania masy ciała, które mają miejsce podczas odchudzania. Okazuje się, że nie zawsze skuteczna dieta pomaga szybko schudnąć. O efekcie jojo mówi się wówczas, gdy wahania masy ciała po 5 miesiącach są większe niż 10% od masy ciała, którą się osiągnęło.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Odchudzanie

Efekt jojo

Efekt jojo to wahania masy ciała, które mają miejsce podczas odchudzania. Okazuje się, że nie zawsze skuteczna dieta pomaga szybko schudnąć. O efekcie jojo mówi się wówczas, gdy wahania masy ciała po 5 miesiącach są większe niż 10% od masy ciała, którą...

Odchudzanie

7 oznak, że twoja nowa dieta nie zadziała

7 oznak, że twoja nowa dieta nie zadziała

Nowy rok mobilizuje wiele z nas do złożenia postanowień, a najbardziej popularne z nich to utrata wagi. W styczniu zaczynamy więc wcielać w życie nowe diety i pocimy się na siłowni, by latem móc cieszyć się idealną sylwetką w bikini. Niestety, tylko 1...

Newsy

Restrykcyjne diety powodują efekt odwrotny do zamierzonego

Znajdujemy się tuż przed okresem świątecznym, który obfituje w ciasta, sałatki i wiele innych kalorycznych pokarmów. Po świętach zaś, często myślimy o przejśniu na dietę niskokaloryczną. Według najnowszych badań, mózg interpretuje wielokrotne diety jako...

Efekt jojo

Odchudzanie bez efektu jojo

Odchudzanie bez efektu jojo

Sposobem na uniknięcie niechcianego efektu jojo jest powolna, regularna utrata wagi wzbogacona o pielęgnację ciała i aktywność fizyczną.

Efekt jojo

Dowiedz się, w jaki sposób zredukować wagę na stałe

Dowiedz się, w jaki sposób zredukować wagę na stałe

Problem z wagą Nadwaga oraz otyłość to powszechny problem dotyczący populacji na całym świecie. Głównym winowajcą jest najczęściej brak aktywności fizycznej oraz stosowanie nieodpowiedniej diety. Regularna aktywność fizyczna To jeden z najdoskonalszych...

Efekt jojo

Odchudzanie bez efektu jo-jo

Odchudzanie bez efektu jo-jo

Efekt jojo to wahania wagi ciała, polegające na następującym kolejno po sobie chudnięciu i tyciu. Po zrzuceniu niechcianych kilogramów często trudno nam dłużej zapanować nad swoimi dawnymi nawykami żywieniowymi i ulegamy „pokarmowym" pokusom. To prowadzi...

Efekt jojo

Odchudzanie i problemy z nim związane

Pojęcie diety dość często kojarzone jest z żywieniem jak ze schematem, związanym z wyrzeczeniami i okresem restrykcyjnego jedzenia. Utrata masy ciała dość często zaś pojmowana jest z przyjmowaniem małej ilości jedzenia i zwiększoną aktywnością fizyczną....

Porady dietetyczne dla odchudzających się

48 naukowo udowodnionych sposobów na zrzucenie wagi

48 naukowo udowodnionych sposobów na zrzucenie wagi

Każdy, kto choć raz próbował zmierzyć się ze zbędnymi kilogramami, wie, że nie jest to zadanie łatwe. Nawet najsilniejsze postanowienie zmiany destrukcyjnych nawyków żywieniowych na zdrowsze przegrywa często w zderzeniu z rzeczywistością - brakiem czasu...

Węglowodany - rola organizmie, dzienne zapotrzebowanie, podział

9 sygnałów, które świadczą o tym, że jesz za mało węglowodanów

9 sygnałów, które świadczą o tym, że jesz za mało węglowodanów

Węglowodany - dobre czy nie? Osoby przechodzące na dietę odchudzającą, często słyszą, że muszą całkowicie zrezygnować z węglowodanów. Wielu z nas uważa, że to właśnie one są odpowiedzialne za problemy ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów. Jak się...