Drętwienia i ciężkość kończyn u 35-latki

prosze o pomoc wychowuje sama 2 dzieci mam zawrot głowy dretwienia i cięzkosc konczyn neurolodzy nic nie wykryli tk glowy ok eeg w normie cały czas słyszę że to nerwica chodze do psychologa biorę asertin 50od 3mies już było prawi ok teraz znów pojawiły się te objawy czy to możliwe ze to nerwica?nie zrobiono mi żadnych badań podstawowych tylko skierowano do psychologa po wizycie u niego przez kilka dni jes ok jestem pozytywnie nakręcona a pożniej znów mam doła czy możliwe że te objawy to nerwica

Piotr Jurczyk

Witam. Wykonując badania pomocnicze (TK głowy, EEG) wykluczono u pani wiele organicznych ("fizycznych") przyczyn dolegliwości. Objawy, o których Pani pisze, rzeczywiście sugerują, że to, co się dzieje, jest związane ze stanem psychiczym. Dodatkowym potwierdzeniem jest tutaj poprawa, którą odczuwa Pani w związku z kontaktem z psychoterapeuta. Wnioskuje że lek Asertin, który Pani przyjmuje zalecił lekarz psychiatra? Może zatem jest potrzeba ponownej oceny stanu psychicznego i podzielenie się swoimi wątpliwościami z takim właśnie specjalistą, ponieważ "dół", o którym Pani pisze może świadczyć o obniżeniu nastroju lub nawet zespole depresyjnym, co nie jest charakterystycznym objawem nerwicy, ale "lubi" z nią współistnieć pod postacią zaburzeń depresyjno-lękowych. Przyjmowany przez Panią lek jest stosowany zarówno w jednej, jak i drugiej grupie schorzeń, natomiast samo leczenie, w wypadku zmiany diagnozy, może wymagać modyfikacji. Zachęcam również do kontynuacji leczenia psychologicznego, które w tym wypadku (a nie leki) wydaje się być podstawą. Terapia taka może zniechęcić pacjentów swoim długim trwaniem, ale będzie procentować w przyszłości. Wydaje się Pani być świadoma wpływu sytuacji życiowej na psychikę (wspomiała Pani o byciu samotną matką), co dodatkowo motywuje do pomyslu kontynuacji psychoterapii, jako leczenia wymagajacego współpracy pacjenta. A może warto zapytać swojego terapeutę o terapię grupową, gdzie osoby w podobnej sytuacji dzielą się swoimi doświadczeniami? Pozdrawiam.