Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 0 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Działanie niepożądane napoju izotonicznego

Czy napój izotoniczny ma jakieś działania niepożądane? Czy wpływa na układ pokarmowy ba prace jelit (negatywnie), jeśli tak to jak? Czy są grupy osób które nie powinny spożywać takich napoi? Czy ma wpływ na osoby z padaczka?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Napoje izotoniczne z zasady powinny być neutralne dla organizmu. Powinny one dostarczać płyny do organizmu w najlepiej przyswajalnej postaci - czyli przy ciśnieniu osmotycznym identycznym jak ciśnienie płynów ustrojowych człowieka. W praktyce jednak oprócz tego mogą zawierać także syntetyczne słodziki i barwniki, które nie są pożądane w diecie, mogą oddziaływać negatywnie na mikroflorę jelitową, ale także na układ nerwowy - mogą zatem wpływać na przebieg padaczki. Jeżeli ma Pani potrzebę nawadniania z wykorzystaniem izotoników polecam przygotowanie ich samodzielnie na bazie wody mineralnej, soku z cytryny i np. miodu - wtedy będą spełniać swoją rolę nie wpływając negatywnie na zdrowie.

Specjalistka żywienia człowieka. Udziela porad dietetycznych.
0

Te przygotowywane domowymi sposobami są bezpieczne. Natomiast w przypadku produktów sklepowych proponuję zwrócić uwagę na skład - czy są barwniki, słodziki, itp. - one spożywane w nadmiarze mogą być szkodliwe.

Fizjoterapeuta i dietetyk. Absolwentka Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety