Fobie w dużych skupiskach ludzkich i podczas rozmowy

trwa to3 miesiące na poczatku nie moglem patrzeć komus w oczy jak mowilem , brwi mi sie same jakos tak wtedy skurczaly cos w typie jak by bez okularow patrzec do sloncai nie wiem czy mi sie tylko tak wydaje ale zawsze mowie to nie pewnie cicho i tak jak chrypke mial,strach bylo isc do sklepu gdzie duzo ludzi,przez2tyg kuło mnie w klatce pierwsiowej ,najgorsze te mysli o czym mowic,dzis jest lepiej lepiej mi sie patrzy ale gorzej z mysleniem i mowa,czy jakies leki wystarcza

Witam Pana,

Opisane przez Pana objawy mogą odpowiadać tzw. fobii społecznej. To rodzaj zaburzenia lękowego, które łączy się z lękiem przed kontaktami z nieznanymi wcześniej osobami, przed inicjowaniem lub kontynuowaniem konwersacji z nowymi osobami lub w większej grupie osób. Wymienione objawy stanowią wskazanie do psychoterapii. Rodzaj psychoterapii powinien dobrać dla Pana lekarz psychiatra podczas bezpośredniej wizyty. Może to być zarówno psychoterapia indywidualna jak i grupowa. Wszystko zależy od specyfiki problemu oraz innych uwarunkowań zdrowotnych czy objawowych. Farmakoterapia stanowi jedynie wspomagajace narzędzie terapii fobii społecznej i nie wyeliminuje przyczyny problemów.

Pozdrawiam!

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
objawy, które Pan opisuje mogą być fobią społeczną. Jednak najlepiej będzie jeśli diagnozą zajmie się lekarz/psychoterapeuta i zaproponuje dalsze metody pracy.
Pozdrawiam
Monika Prus