Jak interpretować wynik badania gastroskopii u osoby w z bólem brzucha w wieku 61-lat?

MAM 61 LAT OD PEWNEGO CZASU BARDZO BOLI MNIE ŻOŁĄDEK ZROBIŁEM BADANIE GASTROSKOPIE I DZISIAJ OTRZYMAŁEM WYNIK BADANIA HISTOPATOLOGICZNEGO OPIS MAKROSKOPOWY JEDEN FRAGMENT TKANKOWY WYMIARÓW OKOŁO 0,4 CM ROZPOZNANIE HISTOPATOLOGICZNE BŁONA ŚLUZOWA ŻOŁĄDKA O ŚREDNIO NASILONYM PRZEWLEKŁYM O OGNISKOWEJ ŚREDNIEJ AKTYWNOŚCI ZAPALENIEM ORAZ Z MASYWNĄ PRZEMIANĄ JELITOWĄ I ZANIKIEM BARDZO PROSZĘ LEKARZA O INTERPRETACJE WYNIKU CZY TO RAK BARDZO SIĘ MARTWIĘ BO MÓJ OJCIEC UMARŁ NA RAKA ŻOŁĄDKA PROSZĘ O ODPOWIEDZ

Lek. Wojciech Zygmunt

Wynik histopatologiczny wskazuje na przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka z metaplazją jelitową - czyli procesem, na podłożu którego często powstaje rak. Powinien pan skonsultować wynik z gastroenterologiem i ustalić strategię postępowania, która prawdopodobnie będzie polegać na częstych kontrolach, w celu wyłapania ewentualnego nowotworu w jak najwcześniejszym stadium.