Jak leczyć parestezje?

Jestem bardzo emocjonalną osobą. Ps trzech lat mam zaburzenia depresyjno lękowe. Niestety od ponad miesiąca doszły parestezje, jakbym sterowała obcym ciałem! Raz jedna konczyna jest inna od drugiej, zaburzenia czucia, boję się tego. Lęk przed tym że żyje! Boję się samej siebie. Setaloft biorę i chlorprotixen. Mam wrażenie jakby ktoś wsadził mnie do obcego ciała. Najgorsze jest to że miewam "niedowlady" problem z mówieniem, cała dretwieje. Czy na te dolegliwości umre? Po jakim czasie leki pomoga?

WItam, jestem zwolennikiem leczenia zaburzeń depresyjno-lękowych psychoterapeutycznie a nie farmakologicznie, ze względu na częste powikłania spowodowane skutkami ubocznymi tych leków. Teraz też parastezje, o których Pani pisze mogę być takimi skutkami. Ale nie muszą. Powody mogą być np. takie :
Pozostawanie w jednej pozycji (siedzącej lub stojącej) przez dłuższy czas.
Urazy nerwów –
Ucisk nerwów kręgosłupa
Ucisk nerwów obwodowych
Ograniczenie dopływu krwi
Nieprawidłowa ilość wapnia, potasu i sodu w organizmie.
Niedobór witamin, na przykład witaminy B12.
Stosowanie niektórych leków.
Uszkodzenie układu nerwowego spowodowane toksycznymi substancjami
narkotyki, alkohol, ołów, papierosy

Nieprawidłowo leczone zaburzenie depresyjno - lękowe może też być przyczyną powstania objawów somatycznych o dużym nasileniu, permanentny stres towarzyszący
temu mógł spowodować tzw. tężyczkę. Itd.

Powinna Pani w pierwszym rzędzie - iść do psychoterapeuty - psychosomatyka

Po drugie do neurologa i wykonać odpowiednie badania włącznie z poziomem wapnia i magnezu

Po trzecie zmienić psychiatrę i ewentualnie spróbować odstawić leki.

Po czwarte, nie umrze Pani na te dolegliwości, ale trzeba działać.

Pozdrawiam

Szanowna Pani, proszę skontaktować się ze swoim lekarzem psychiatrą i poinformować go o odczuwanych przez Panią dolegliwościach, być może konieczna będzie zmiana leków lub ich dawkowania. Objawy, które pani opisuje są najprawdopodobniej związane z działaniem ubocznym leków. Zachęcam również do podjęcia psychoterapii, która w przypadku leczenia zaburzeń depresyjno-lękowych bywa bardzo skuteczna.

Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski