Jak mam dalej postępować z antykoncepcją hormonalną?

Dzień dobry, mam taki problem. Od maja 2020r. Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Na początku była to Sylvie30 (do października 2021r. Zmiana ze względu na bolące miesiączki), później Novynette - do dziś. Są miesiące, gdzie jest lepiej, a są takie, gdzie gorzej. Jestem też osobą, która bardzo się stresuje. Biorę tabletki regularnie (wahania 1-2h, rzadko kiedy zdarzy się większe odstępstwo czasowe, ale max do 12h). Lekarz stwierdził u mnie delikatną nadżerkę. Ubiegłe krwawienia z odstawienia przebiegło normalnie (mam je cały czas obfite). Po tygodniu spałam z chłopakiem, lecz nie doszło do wytrysku we mnie. Po tygodniu od stosunku był jeden dzień, gdzie często chciało mi się siku, później odczuwałam lekkie bóle podbrzusza z prawej i lewej strony oraz pieczenie i swędzenie pochwy (nie było to nie do wytrzymania). Stosowałam maść i irygacje tantum rosa. Poszłam do ginekologa na konsultacje (bez badań, sama rozmowa) i zmienił mi tabletki antykoncepcyjne na Elin. Na drugi dzień rano dostałam delikatnego krwawienia (przy podtarciu) brązowych upławów, trwają do dziś, lecz już słabną. Jutro biorę ostatnią tabletkę Novynette i zaczynam 7-dniową przerwę. Moje pytanie brzmi, czy mam się czym martwić, czy zmienić tabletki zgodnie z zaleceniem lekarza i przede wszystkim się uspokoić. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim powinna się Pani uspokoić, gdyż stres jest przyczyną wielu chorób i dolegliwości. To właśnie z jego powodu może Pani czuć się gorzej.

Jeśli lekarz zalecił Pani zmianę tabletek na inne, to proszę tak zrobić i postępować według jego zaleceń. Brązowe plamienia są bardzo częstym działaniem niepożądanym, jakie występuje podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej i nie świadczą o tym, że tabletki nie działają. To najczęściej reakcja organizmu na przyjmowane hormony.

Pytania o zmianę tabletek pojawiały się w naszym serwisie. Poniżej umieszczamy przykładowe z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zmiana-tabletek-na-inne-moze-pomoc,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-tabletek-antykoncepcyjnych-na-inne-po-7-dniowej-przerwie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-tabletek-diane-na-inne-po-roku-od-rozpoczecia-stosowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.