Jak opanować stany lękowe?

Witam. W stresujących sytuacjach tracę apetyt, mam mdłości, które z kolei od dziecka wywołują we mnie stany lękowe. Panicznie boję się wymiotować, szczególnie w miejscach publicznych. Oprocz tego boję się wielu innych społecznych sytuacji, gdy jestem w centrum uwagi, wystawiona na spojrzenia innych ludzi. Nie widze przed sobą przyszłości, moje liczne lęki i nieporadność sprawiają że wydaje mi się, że sobie nie poradzę. Do jakiego specjalisty powinnam się udać i co powiedzieć?

Szanowna Pani,

obserwuje Pani problem psychologiczny u siebie już od dziecka i aktualnie ten stan się pogłębia, co utrudnia funkcjonowanie społeczne.
Zaburzenia lękowe same nie ustępują, wymagają specjalistycznego leczenia farmakologicznego i/lub psychoterapeutycznego. Prawdopodobnie cierpi Pani z powodu lęku społecznego, jednak to wymaga specjalistycznej diagnostyki. pomoc można uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego NFZ).
Zalecałabym Terapię poznawczo – behawioralną, która uczy poprzez zmianę myślenia kształtować emocje i zachowania, co korzystnie wpływa na samopoczucie fizyczne. A zatem celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana dysfunkcjonalnego (nieadaptacyjnego) sposobu myślenia pacjenta, co w konsekwencji ma przyczynić się do poprawy jego samopoczucia i zmiany w zachowaniu. Terapia skoncentrowana jest na „tu i teraz”, polega na współpracy terapeuty z pacjentem, zastosowaniem jawnych, uzgodnionych i operacyjnie zdefiniowanych strategii terapeutycznych i celów terapeutycznych.
Terapeuta pomaga pacjentowi w rozpoznaniu charakterystycznego dla niego stylu myślenia i poddaje go modyfikacji za pomocą analizy argumentów i logicznego myślenia.
CBT wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych udokumentowaną empirycznie.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. Zachęcam do skorzystania z psychologicznej konsultacji diagnostycznej. Właściwa diagnoza trudności i przyczyn ich występowania pozwoli na wskazanie kierunku interwencji terapeutycznej. Jest Pani młodą osobą, więc efekty pracy powinny pojawić się dość szybko. Pozdrawiam serdecznie.

Witam, w stresujących sytuacjach traci Pani apetyt, ma mdłości, które wywołują stany lękowe. Obawia się Pani wielu innych społecznych sytuacji i wydaje się Pani że sobie nie poradzi. Proszę skorzystać z pomocy lekarza psychiatry i psychologa. Proszę opisać sytuację, tak jak zrobiła to Pani w poście. Przesyłam link gdzie znajdzie Pani placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam Panią
W sytuacjach szczególnie obciążających, na pierwszy
plan wysuwa się lęk, napięcie oraz poczucie
niepewności i zagubienia.
Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,
staje się wszechobecny i przyjmuje postać
różnych fobii - stąd u Pani lęk przed kontaktami z ludźmi,
nazywany fobią społeczną lub antropofobią.
Najczęstsze objawy to: czerwienienie się,
drżenie rąk i mięśni, duszności, przyspieszone bicie serca
oraz nadmierna potliwość, a często też nudności
i ciągła potrzeba korzystania z toalety.
Fobia społeczna całkowicie dezorganizuje życie,
utrudnia normalne funkcjonowanie, nie pozwala
skupić się nad tym co ważne i wywołuje niemiłe emocje,
zabierając tym samym całą radość życia.
Człowiek, dotknięty fobią społeczną w relacjach z innymi
ludźmi stale doświadcza obezwładniającego lęku
i nieustannie przeżywa katusze.
Zdarza się, że nawet wyobrażenie sobie jakiejś sytuacji
towarzyskiej czy nawet zwykłej rozmowy napełnia ogromnym lękiem.
Antropofobii często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne oraz nieumiejętność odpoczywania.
Fobia ta może doprowadzić do izolacji społecznej.
Mogą też pojawić się problemy zdrowotne.
Dobre rady na portalu raczej nie wystarczą.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia lękowe
i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do skorzystania z psychoterapii.
Psychoterapia pozwoli Pani spojrzeć na siebie
i innych ludzi z odpowiedniej perspektywy,
a także wzmocnić poczucie własnej wartości
i nawiązać właściwe relacje z ludźmi.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl