Jak pomóc chłopakowi, który ma napady furii?

Dzień dobry,mój chłopak ma napady furii ,miał je już kiedyś i były one bardzo silne... teraz natomiast powróciły,rozmawiał dzisiaj z panią psycholog i ona powiedziała,że ma się on uspokoić i ograniczyć spożywane dotychczas tabletki... Ja sama chciałabym mu jakoś w tym pomóc ,ale nie wiem jak czy ktoś by mi pomógł?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Ze względu na opisane napady agresji Pani partner powinien zostać oceniony przez specjalistę psychologa oraz psychiatrę. Po konsultacji, Pani partner powinien postępować wg ich zaleceń.

Szanowna Pani,

nie sprecyzowała Pani, jakie to są tabletki. Być może one, lub to, na co je bierze, zwrotnie powodują opisane ataki. Musi to ocenić osoba, która te leki zapisała. Warto też zrobić podstawowe badania medyczne pod kątem morfologii, badań moczu i hormonów (m.in. poziomu adrenaliny). Można też udać się do psychiatry pod kątem badania, które ogólnie nazwałabym badaniem sprawności układu nerwowego i ew. zaburzeń w jego działaniu.

Jeżeli ataki nie mają podłoża w chorobie fizycznej lub np. w uzależnieniu od substancji wpływających na ciało (alkohol, narkotyki, leki itp), wówczas mogą mieć podłoże psychiczne.
W obu przypadkach warto jednak skonsultować się z psychologiem-terapeutą (i zapytać o jego kwalifikacje terapeutyczne). Wizyta taka powinna trwać min. 50 minut. Można ją odbyć na NFZ lub prywatnie.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org