Jak poradzić sobie ze stresem i nerwicą i czy potrzeba jest wizyta u lekarza?

Jak nam sobie poradzić z wiecznym stresem i nerwica ? Od dłuższego czasu borykam się z sytuacjami które mnie przerastają najpierw zła sytuacja w domu wywołana alkoholizmem przez którą stałam się wycofana a teraz kłopoty w małżeństwie z mezem w relacjach z tesciami do tego stres w pracy i zbyt długie godziny pracy przez które tracę kontakt z córką. To wszystko źle na mnie wpływa i wszystkim się zamartwiam. Jednak od niedawna odczuwam bóle w klatce i plecach i uczucie ich spietych klucie w mostku i osłabienie. Czy powinnam udać się do lekarza e celu przepisaniu leków lub zasięgnąć porady specjalisty?

Szanowna Pani,

Bardzo mi przykro z powodu przeżywanych przez Panią trudności i dolegliwości.
Opisywana przez Panią sytuacja jest bardzo trudna. Przeżywanie tak wielu stresów od dłuższego czasu z całą pewnością jest niezwykle wyczerpujące i może prowadzić do wystąpienia objawów, które Pani opisuje.
Zdecydowanie doradzałabym Pani poszukanie wsparcia u specjalisty - psychologa lub psychoterapeuty - celem uzyskania ulgi i wsparcia niezbędnego do uporania się z domowymi problemami, stresem i przemęczeniem. Wspólnie z nim będzie Pani w stanie opracować strategię radzenia sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami bez nadmiernego zamartwiania się nimi i ich odbijania się na zdrowiu.
Niezależnie od tego warto też udać się do lekarza pierwszego kontaktu i opisać objawy, które u Pani występują. Mogą one bowiem wskazywać na jakąś chorobę somatyczną - będącą pochodną stresu lub też nie.
Pani ciało daje Pani wyraźne znaki, że najwyższy już czas zadbać o swój stan zdrowia i zatroszczyć się o swoje samopoczucie.
Życzę powodzenia.