Jak postępować z tym guzkiem w piersi?

Dzień dobry, niedawno wyczułam guzek z lewej strony lewej piersi. Nie wiem co robić. Czy należy w takiej sytuacji umówić się najpierw do ginekologa, czy mogę iść od razu na USG piersi (prywatnie) i tam dostanę odpowiedź, co oznacza owy guz? Nie mieszkam już w swojej miejscowości i nie mam tu lekarza rodzinnego. Nigdy nie byłam w takiej sytuacji i nie wiem co zrobić ani kogo pytać. Bardzo proszę o wskazówki. Mam 25 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

To, że wyczuła Pani guzek na piersi nie musi oznaczać, że to coś poważnego. Około 80% guzków zlokalizowanych na piersi nie ma żadnych powiązań z nowotworem, okazując się łagodnymi zmianami.

Większość tych zmian jest efektem działania hormonów, gdzie mogą powstawać w różnych okresach, czyli między innymi przed miesiączką, w okolicach owulacji, a także przed menopauzą.

Z łagodnych guzków wykrywanych w czasie badania piersi można wymienić: włókniakogruczolaki oraz torbiele. Te pierwsze pojawiają się głównie u młodych kobiet, często stosujących antykoncepcję hormonalną. Zmiany te tworzą się z komórek gruczołowych, które ulegają rozrostowi. Charakteryzują się gładką powierzchnią i regularnymi brzegami, nie bolą oraz są łatwo wyczuwalne pod palcami.

Torbiele natomiast są to zgrubienia w tkance gruczołowej piersi. Są okrągłe, gładkie, wypełnione płynem. Ich wielkość zmienia się pod wpływem cyklu menstruacyjnego.

Proponujemy wizytę u lekarza ginekologa, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce. Pokaże dodatkowo jak samemu badać piersi, co jest bardzo ważną profilaktyką wielu chorób piersi.

Istotne tu będzie takie badanie jak USG piersi, które ukaże dokładny obraz wyczuwalnej zmiany.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-piersi

https://portal.abczdrowie.pl/guzek-w-piersi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.