Jak pozbyć się nadwagi i uniknąć efektu jojo?

Witam! Mam 27, lat 182 cm wzrostu i sporą nadwagę, mianowicie ważę 115 kg. Chciałbym schudnąć, lecz kompletnie nie wiem jak zacząć. Mam już za sobą kilka podejść aby schudnąć. Kilka lat temu ważyłem 120 kg i udało mi się schudnąć do 95, znacznie ograniczając jedzenie pomijając kolację, praktycznie można powiedzieć, że się głodziłem. Efekt jojo przyszedł po ok. roku. Udawało mi się utrzymywać wagę i jakby w tym czasie już przestawiłem się na ograniczenie jedzenia. Po tym okresie zacząłem jeść więcej i więcej aż znowu przytyłem do obecnej wagi 115 kg, która utrzymuje sie ok. roku. Dodam, iż pracuję fizycznie i w pracy jestem w ciągłym ruchu, jednak widocznie to za mało.

Niewątpliwie moim problemem jest najadanie się w godzinach wieczornych i podjadanie oraz słodycze. A więc obecnie ważę 115 kg i chciałbym schudnąć w miarę szybko i skutecznie. Bardzo bym prosił jak mam się właściwie do tego zabrać, ponieważ pracuję fizycznie i mam problemy ze stawami, co też wynika z wykonywanej przeze mnie pracy. Proszę o podpowiedzenie mi jak mogę to osiągnąć w zdrowy sposób i z głowa. Dodam, iż mam zamiar uczęszczać na basen w godzinach popołudniowych, więc należałoby to wziąć pod uwagę przy odżywianiu się. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Witam! Tempo Pana przemiany materii może być spowolnione poprzez stosowanie diet i głodówek, które doprowadziły do efektu jojo. Musi Pan wiedzieć, że jedynym słusznym sposobem odchudzanie jest przestawienie się na prawidłowe nawyki żywieniowe, a więc przede wszystkim jedzenie regularnych posiłków – 4-5 posiłków dziennie, co 2-3 godziny. Takie posiłki nie mogą być duże objętościowo, aby żołądek mógł się skurczyć. Dodatkowo należy wyeliminować lub znacznie ograniczyć słodycze, tłuste produkty, posiłki smażone na oleju i inne tuczące przegryzki. Warto udać się do poradni dietetycznej lub skorzystać z pomocy dietetyka drogą internetową w celu ułożenia odpowiedniej diety dla Pana (poprzedzonej szczegółowym wywiadem żywieniowo-zdrowotnym). Samemu czasem trudno jest uporać się z otyłością, a bardzo istotne jest poznanie jej przyczyn, określenie celów i odpowiednie zmotywowanie. Jednorazowa porada przez internet może nie być wystarczająca. Na początku proszę zapoznać się z zasadami prawidłowego odżywiania, ponieważ edukacja, w tym samym wzrost świadomości jest niezmiernie ważny w procesie utarty masy ciała m.in. http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Pozdrawiam serdecznie, mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna