Jak szybko może rozwinąć się nadciśnienie po Covid?

Witam, mam 30 lat, dbam o zdrowie soli w diecie (liczę kcal, sól, makro) nie mam za dużo soli w diecie bo do 5g na dobę, nie mam nadwagi na 173 wzrostu ważę 69kg, nie mam otyłości brzusznej (około 82cm w pasie). Rodzinny badał mi ciśnienie przy okazji wizyty po przebytym covid i było podwyższone (byłem zestresowany na sam widok aparatu, ekg i całej tej sytuacji, ekg wyszło prawidłowe). Prosił mnie abym pomierzył ciśnienie w domu bo jednak było podwyższone. Niestety sam widok aparatu wywołuje u mnie stres, jednak mimo tego stresu najwyższe ciśnienie jakie zanotowałem w ciągu tygodnia to 134/90 . Tętno mierzę na bierząco i jest takie jak przed covid (spoczynkowe 58 a spacerowe około 108). Mierzyłem ciśnienie przez tydzień, czy powinienem mierzyć je dalej? Po jakim czasie od zachorowania covid może dać nadciśnienie? I czy jest jakiś sposób na pozbycie się tego lęku przed pomiarem?

Nadciśnienie tętnicze oraz zwiększona częstość pracy serca to bardzo częste powikłania po COVID-19. Niestety jak na razie nie znamy bezpośrednich przyczyn tych zaburzeń, trudno także oszacować kiedy ustąpią. Jeżeli wartości są <140/90 to można mówić o ciśnieniu prawidłowym, wysokim. Wydaje się, że najepszym sposobem na przywrócenie dawnej wydolności jest rehabilitacja. Proponuję stopniowe zwiększanie natężenia aktywności fizycznej. Z obserwacji wynika, że zwykle po kilku tygodniach do kilku miesięcy ciśnienie tętnicze wraca do normy.

W odpowiedzi na ostatnie pytanie: nie ma remedium na tzw. syndrom białego fartucha.