Jak wpływają suplementy ziołowe na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Mam 43 lata. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. I w związku z tym mam pytanie: jak na tabletki wpływa krzem oceaniczny (zawiera: elementarnego krzemu 25 mg)? Mam także inną wątpliwość. Niedawno zakupiłam fitohormony (składniki: Pochrzyn włochaty, Wąkrotka azjatycka, Soja, Szałwia lekarska, Palmitynian tetrapeptydu, D-pantenol, Sorbitol, Kwas cytrynowy).Dhea dodaję do gotowych kremów i stosuję na twarz. Zastanawiam się jaki to ma wpływa na tabletki, gdyż jak wiadomo, poprzez skórę hormony roślinne przenikają do organizmu. Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krzem oceaniczny nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Co to suplementów ziołowych, to nie jest to już taka prosta sprawa. Nikt nie finansuje takich badań i nie jest do końca jasne, które zioła i w jakim mechanizmie mogą wchodzić w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi. Stwierdzono na przykład w testach na zwierzętach interakcje substancji czynnych pokrzynu z tabletkami antykoncepcyjnymi, nie wiadomo jednak do końca do jakich skutków te interakcje mogą doprowadzić. Nie jest też jasne czy fitoestrogeny mogą zwiększać ryzyko powikłań związanych z przyjmowanie syntetycznego estrogenu (zakrzepicy czy nowotworów o hormonalnej etiologii). Tak więc przyjmuje Pani ten suplement niejako na własne ryzyko, gdyż jego producent raczej nie przeprowadził testów klinicznych badających możliwe interakcje i powikłania. Proszę pamiętać, że jeśli jakieś zioła mogą pomóc, ta znaczy, że zawierają substancje czynne, które w nieodpowiedniej dawce czy właśnie w interakcji, mogą również zaszkodzić.

Pozdrawiam serdecznie!