Jaką aktywność fizyczną mogę uprawiać przy odmie?

Witam, Dwa lata temu stwierdzono u mnie odmę samoistna, odma była mała i wchłonęła się - nie byłem hospitalizowany , leżałem w domu - w UK jest tak że gdy ma się odmę po raz drugi to robią jakiś zabieg. Niedawno przeprowadziłem się do Polski - odma nawróciła, mam odmę 8mm - nie widać jej nawet na rtg - odma była śladowa a lekarz w poradnik chirurgii klatki piersiowej powiedział że takie odmy same się wchłaniają i bez sensu abym chodził na zdjęcia rtg itp. Jak się pogorszy to na sor - teraz moje pytanie. Podczas pierwszej odmy powiedziano mi że po paru tyg mogę wrócić na silow ie i powoli wracać do aktywności fizycznej. Czy teraz też mogę uprawiać sport ? Jak nie silownie to boks lub karate ? Aby było jak najmniej przewracania wolał bym aby to był boks. Czy coś mi grozi ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeśli odma jest mała, a lekarz nie zaleca operacji, to zwykle zaleca się unikanie aktywności, która może prowadzić do wzrostu ciśnienia w klatce piersiowej. Może to obejmować aktywności takie jak podnoszenie ciężarów, bieganie, skakanie czy też uprawianie sportów walki, które mogą prowadzić do uderzeń w klatkę piersiową. Boks i karate to sporty, które mogą być szczególnie ryzykowne, jeśli chodzi o odmę, ponieważ są to sporty, w których łatwo odnieść uraz.

Najlepiej, aby decyzję o powrocie do aktywności fizycznej podjął lekarz, który zna Pana historię medyczną. W przypadku, gdyby zdecydowałby się Pan na sztuki walki, ważne jest, aby poinformować trenera o swojej chorobie przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Może to pomóc w dostosowaniu treningu do Pańskich potrzeb i zminimalizuje ryzyko poważnych powikłań.

Więcej informacji o odmie znajdzie Pan w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/odma-plucna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.