Jaka może być przyczyna spóźniającej się miesiączki u 21-latki?

Witam, już 22dni spóźnia się mi miesiaczka... w dzień może tak nie alr wieczorem bolą mnie piersi i wydają się takie ciężkie po zdjęciu biustonosza.. ostatnio byłam chora, brałam antybiotyk, ale nie wydaję mi się żeby to był objaw. czuje czasami nudności rano, ale nie ma wymiotów. jaka może być przyczyna?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety podała Pani za mało informacji, by domniemywać przyczyny zaburzeń cyklu, niemniej dolegliwości, jakie Pani opisuje mogą wskazywać na ciążę. Zatrzymanie miesiączki, mdłości oraz nabrzmiałe piersi – to najczęstszy efekt działania hormonów takich jak gonadotropina kosmówkowa oraz progesteron.

Problematykę dolegliwości ciążowych omawia ten artykuł, być może zechce Pani zapoznać się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy.

Jeżeli jest Pani aktywna seksualnie, to sugeruję wykonanie testu ciążowego. W razie negatywnego wyniku warto zwrócić się do ginekologa – być może badanie palpacyjne czy USG TV wskaże przyczynę braku miesiączki. Jeśli nie, to z pewnością konieczne będzie poszerzenie diagnostyki o panel hormonów płciowych. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Inne potencjalne przyczyny braku okresu omawia nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/brak-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.