Jaki wpływ ma biegunka na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. Chciałam zaczerpnąć informacji o biegunce podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i czytając portal znalazłam dwie sprzeczne informacje: Lekarz Magdalena Kowalska: "Nie ma powodów do zmartwień, tabletka antykoncepcyjna powinna się wchłonąć do 4 godzin od zażycia, a 10 godzin to już naprawdę bardzo długi czas. Również pojedynczy taki epizod by nie zaszkodził, aby zaszło upośledzenie wchłaniania musi dojść do biegunki o bardziej intensywnym przebiegu." Lekarz Izabela Brym: "Jeśli wymioty wystąpią powyżej 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, jej skuteczność nie powinna być obniżona. Jednak biegunka (zwłaszcza nasilona) nawet po dłuższym czasie od przyjęcia leku może zmniejszać jego skuteczność." Chciałabym dowiedzieć się, która z tych informacji jest prawdziwa. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Informacje nie są sprzeczne. W pierwszym zdaniu pojawia się określenie "tabletka POWINNA się wchłonąć", w 2 - "może dojść do zmniejszenia skuteczności". "Powinna się wchłonąć" nie oznacza, że wchłonie się na 100%, a "może dojść do zmniejszenia" nie oznacza, że zmniejszy się na pewno.

Piśmiennictwo podaje, że aby doszło do zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej tabletek, biegunka musi być bardzo nasilona (taka, jak w przypadku cholery). Ososbiście jestem jednak zdania, że lepiej zachować ostrożność nawet wtedy, gdy nie jest ona 100% konieczna.