Jakie badania powinnam wykonać przed planowaną ciążą?

poroniłam w 3 tygodniu ciąży od lekarza usłyszałam w szpitelu ciąża biochemiczna. Czekam na wizytę u swojego ginekologa. I chciałabym wiedzieć czy powinien mi zlecic jakies badania np. na progesteron. Lub kiedy możemy zacząć starania o kolejne dziecko. Dodam że to moja pierwsza ciaza po staraniach od 7 miesięcy. Moj lekarz kazał się starać bez zbędnych badań.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Pomocne mogą się okazać badania tarczycy - TSH. W przypadku, kiedy wynik jest podwyższony, wówczas zleca się wykonanie kolejnych badań: FT3 oraz FT4. Pomóc mogą także badania innych hormonów: testosteronu, androstendionu, DHEA i DHEA-s.

Osoby w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę bądź mające podstawy do podejrzeń, że mogą się w niej znajdować, powinny zbadać tzw. krzywą insulinową i cukrową. Niewłaściwy poziom insuliny we krwi może wywoływać zaburzenia wydzielania innych hormonów, m.in. tych, odpowiadających za podtrzymanie ciąży.Przyczyną nawracającego poronienia może być także zespół antyfosfolipidowy, zwany też zespołem Hughesa - układowa choroba tkanki łącznej, charakteryzująca się współwystępowaniem zakrzepicy naczyniowej lub powikłań położniczych oraz krążących przeciwciał antyfosfolidowch. To właśnie działanie wspomnianych przeciwciał powoduje poronienie, hamując funkcje warstwy komórek zewnętrznych błony płodowej.