Jakie badania są potrzebne przy rozpoczęciu stosowania tabletek?

Witam. Mam 20 lat, od roku zabezpieczamy się z partnerem jedynie za pomocą prezerwatywy - jak do tej pory skutecznie. Zastanawiamy się nad rozpoczęciem stosowania przeze mnie tabletki antykoncepcyjnej. W związku z tym, czy lekarz powinien skierować mnie na potrzebne w tym celu badania, czy wystarczy wywiad? Proszę powiedzieć mi także, czy mogę bezpiecznie zacząć stosować tabletki - ważę 10 kilogramów więcej niż powinnam - czy to ma na to wpływ? Możliwe, że moje pytanie jest nawet śmieszne, ale dla mnie uchodzi to za pewną zmianę w życiu i nie chciałabym później mieć problemów ze zdrowiem. A odnośnie kwestii przedłużenia tabletki - czy co miesiąc muszę udać się do ginekologa po nową receptę? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

20 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pani pytania nie są wcale śmieszne, są normalne. Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej po raz pierwszy, lekarz najprawdopodobniej skieruje Panią na badania na krzepliwość krwi - jeśli krzepliwość jest za duża, to stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie jest wskazane (może być szkodliwe dla zdrowia). Lekarz zazwyczaj przepisuje receptę na 3 opakowania - co starcza na 3 miesiące. Przed upływem tego czasu należy znowu pojawić się u lekarza, w celu wypisania recepty na kolejne opakowania.

Jeśli ma Pani nadwagę, to niestety podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych trzeba się liczyć z możliwością zyskania kolejnych kilogramów. Pigułki same w sobie raczej nie powodują tycia, ale mogą powodować wzrost apetytu. Działanie hormonów powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, ale na tej drodze można zyskać najwyżej 1-2 kg. Polecam artykuł na ten temat.

Pozdrawiam!