Katar sienny pod koniec września?

Witam, bardzo proszę o pomoc. Mój mąż jest alergikiem. W sezonie letnim miewał (nie co roku) katar sienny. Miał robione testy na alergeny i wyszło uczulenie na pyłki roślin (niestety nie pamiętam szczegułów). W tym roku od wczesnej wiosny potworny katar nie daje mu spokoju. Był u alergologa i dostał leki, po których jest w stanie funkcjonować. Miał się zgłosić w połowie września, kiedy miną objawy alergii, żeby zacząć odczulanie, ale niestety intensywny katar ma dalej. Każda próba odstawienia leków kończy się potwornym katarem - najczęściej w nocy. Katar trochę słabnie, kiedy mężowi uda sie 'wysiąkać' jakiś taki dziwny skrzep z nosa. Zastanawiam się, czy to jest na pewno alergia na pyłki roślin? Czy możliwe, żeby mąż był uczulony na coś innego? Np. na pierze? Kołdrę ma syntetyczną, ale poduszka jest z pierzem. Czy alergia na pierze może się objawiać tak silnym katarem? Czy może jest jakaś inna przyczyna tego kataru pod koniec września? Mąż ma wizytę u alergologa dopiero pod koniec października, ponieważ to sporo czasu chciałabym próbować eliminować alergeny z jego otoczenia. Proszę o radę od czego zacząć? Czy taki katar może powodować proszek do prania albo płyn do płukania tkanin? Czy taki katar może mieć związek z dietą? W domu nie ma zwierząt. Z góry serdecznie dziekuję za radę.

ponad rok temu

Witam serdecznie.
Niestety jest możliwe, że mąż jest uczulony nie tylko na pyłki traw, ale również na inne alergeny. Zwykle powodem takich dolegliwości są alergeny wziewne - alergeny roztoczy kurzu domowego, pleśnie i grzyby. Nie można wykluczyć również pierza.

A jeżeli chodzi o pyłki roślin to do końca września pyli pokrzywa, bylica, ambrozja oraz trawy.
Należy zwrócić również uwagę na możliwość występowania reakcji krzyzowej - w przypadku traw to: mąka, pomidory, seler, orzechy.
Pozdrawiam.