Kiedy dostanę okres? Czy mogę go opóźnić?

Witam. Od 6 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne, teraz biorę ostatnie opakowanie przed 3 miesięczną przerwą (tak zaleciła mi moja pani ginekolog). Bardzo niefortunnie sie zdarzyło ponieważ jak wiadomo niedługo jest Sylwester. Ostatnia tabletka różowa czyli aktywna (tabletki *****) przypada na 26 grudnia następnie są 4 tabletki białe czyli nieaktywne. Podczas przyjmowania drugiej tabletki zawsze występuje krwawienie z odstawienia czyli wypadłoby na 28 grudnia czyli przed dni 28, 29, 30, 31, 1 występowałby okres. Moje pytanie brzmi co mogę zrobić by ten okres nie wystąpił żeby Sylwester był dla mnie komfortowym przeżyciem. Myśałam o wcześniejszym przerwaniu tabletek ale nie chcę zrobić sobie krzywdy i boję się, że na tego 31 dostanę już normalną miesiączkę. Sylwia

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli wcześniej odstawi Pani tabletki, to trudno będzie przewidzieć wystąpienie krwawienia z odstawienia oraz następującej później fizjologicznej miesiączki. Inną możliwością jest wzięcie kolejnego opakowania bez robienia przerwy, w Pani wypadku oznaczałoby to zamiast brania czterech tabletek placebo rozpoczęcie w tym czasie kolejnego blistra aktywnych tabletek. Jeżeli planuje Pani zrobić przerwę w antykoncepcji, to nie trzeba będzie kontynuować tego kolejnego blistra do końca, a jedynie tyle, by krwawienie nie wypadło w okresie Sylwestra.

Przy takim przedłużaniu brania tabletek aktywnych występuje zwiększone ryzyko wystąpienia krwawień w trakcie brania tabletek, lecz nie będą one tak intensywne, jak zwykłe krwawienie w czasie przerwy czy fizjologiczna miesiączka.

Pozdrawiam serdecznie!