Kiedy mogę przyjmować probiotyki?

Czy na początku stosowania antydepresantów (Sertagen 100 mg rano i Ketrel 25 mg na noc) mogę przyjmować probiotyki, by wzmocnić jelita osłabione biegunką (nerwicową)? Jeśli tak to w jakim odstępie godzinowym od antydepresantów mogłabym przyjmować probiotyki?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zadbanie o stan flory bakteryjnej jelit to bardzo dobry kierunek. Suplementacja probiotykami jest oczywiście bardzo wskazana przy przewlekłych biegunkach, które mogły doprowadzić do zachwiania delikatnej równowagi mikroorganizmów (dysbiozy) w Pani jelitach. Obecnie jednak coraz więcej mówi się o wpływie stanu flory bakteryjnej jelit na mózg i cały układ nerwowy, a pośrednio – na psychikę (tzw. oś jelito-mózg). Istnieją nawet specjalne szczepy dobroczynnych bakterii, które są szczególnie polecane przy chronicznym stresie czy problemach lękowych i depresyjnych (to tzw. psychobiotyki). Szczepami o najlepiej udowodnionych właściwościach psychobiotycznych są: Lactobacillus helveticus Rosell –52 oraz Bifidobacterium longum Rosell -175. To nowy i fascynujący kierunek w całościowym spojrzeniu na zaburzenia psychiczne, dlatego zachęcam Panią, żeby zajrzała do poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/bakterie-probiotyczne-zwalczaja-stres

https://portal.abczdrowie.pl/psychobiotyki

Warto też zadbać o włączenie do diety naturalnych źródeł dobroczynnych bakterii, czyli żywności kiszonej i fermentowanej, a także produktów wspomagających ich namnażanie się i pracę (tzw. prebiotyków).

Jeśli chodzi o sposób przyjmowania probiotyków, najważniejsze są zalecenia producenta zawarte w ulotce konkretnego produktu. Producent zwykle podaje, czy i jak łączyć go z jedzeniem i piciem (probiotyków nie należy spożywać z gorącymi płynami/jedzeniem) oraz w jakim odstępie od antybiotyku przyjmować, by uzyskać maksymalne korzyści. Zdania na temat, czy probiotyki powinno się przyjmować na czczo, przed, w trakcie czy po posiłku (oraz z jakimi konkretnymi produktami spożywczymi je łączyć) są podzielone. Leki, które Pani przyjmuje, nie powinny mieć wpływu na działanie probiotyku, więc może go Pani przyjmować razem lub niezależnie, zwracając uwagę na zalecenia producenta. Jednak warto skonsultować to z lekarzem psychiatrą lub – kupując konkretny produkt w aptece – poradzić się farmaceuty.

Na koniec warto dodać, że prawidłowa probiotykoterapia powinna być przeprowadzona pod okiem lekarza lub dietetyka, w oparciu o badanie kału pod kątem szczepów bakterii. Osiągnięcie efektu terapeutycznego wymaga czasu (min. 12 tygodni).

Pozdrawiam Panią serdecznie!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.