Kiedy powinnam zażyć pierwszą tabletkę, aby przesunąć okres?

Mam pytanie. Okres przypada mi dopiero za tydzień i wtedy akurat wypada termin wesela mojej siostry. Chciałabym przesunąć okres za pomocą tabletek antykoncepcyjnych. Czy mogłabym zacząć już teraz je brać, aby okres przypadł po skończeniu blistra? Dodam, że nie zależy mi na antykoncepcji. Proszę o szybką odpowiedź!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Może Pani rozpocząć przyjmowanie tabletek w tydzień przed spodziewaną miesiączką. Jeżeli w danym cyklu doszło już do owulacji i znajduje się Pani w fazie lutealnej cyklu, to ochrona antykoncepcyjna powinna być zachowana od początku. Proszę jednak pamiętać, że podczas pierwszego opakowania tabletek mogą występować nieregularne krwawienia o różnej intensywności. Szansa na ich pojawienie się jest większa, jeśli zażywanie tabletek rozpoczęte będzie przed spodziewaną miesiączką. Mogą również wystąpić inne działania niepożądane tabletek, jak nudności, zaburzenia trawienia czy obniżone libido. Dlatego nie wiem czy warto igrać ze swoją gospodarką hormonalną, dla wątpliwego uniknięcia krwawienia, jeśli i tak nie planuje Pani stosować tej metody antykoncepcyjnej. Oczywiście decyzja należy do Pani.

Pozdrawiam serdecznie!