Leczenie psychoterapeutyczne osoby sprawiającej wrażenie upośledzonej

Jak moze pomoc psychoterapia w przypadku osoby chorej psychicznie, nerwowej, ktora nie mowi, bo nie wie co ma myslec I mowic. Sprawia wrazenie gleboko uposledzonej, niezaradnej. czyta wiele ksiazek by sobie pomoc, pytajac ja o tresc nie moze nic przypomniec, wyrazic slowami, blokuje sie I denerwuje przez to. Jesli o cos ja pytamy cierpliwosc sie konczy, jest spowolniala, wyszukiwanie prostych slow praktycznie niemozliwe,mowi o zaburzeniach myslenia, o sobie, jest wogole niespostrzegawcza.

Witam, wydaje się, że potrzebna jest w pierwszej kolejności konsultacja neurologiczna oraz psychiatryczna. Dopiero dysponując opinią obu tych specjalistów można prognozować czy psychoterapia może pomóc i w jakim zakresie. Na pewno bliski, dobry kontakt z drugim człowiekiem jakim jest / powinien być terapeuta sprzyja zdrowieniu.

Opisana sytuacja może wskazywać na afazję motoryczną. Zachęcam do konsultacji lekarskiej i rozpoczęcia leczenia.
Wszystko zależy od wieku pacjenta. Jeśli jest to starsza osoba zachęcałabym do kontaktu z geriatrą lub psychologiem zajmującym się psychogeriatrią. Pomógłby psycholog lub psychoterapeuta pracujący w ośrodku i zajmujący się pacjentami po udarach mózgu, z guzami mózgu, afazjami czy organicznymi uszkodzeniami mózgu.
W podobnych sytuacja psychoterapia polega głównie na udzielanie wsparcia, pomaganiu w poradzeniu sobie z emocjami, a także pracy nad utrzymaniem i rozwojem funkcjonowania poznawczego.