Lęk wywołany myślami na tle religijnym

Co mi dolega? Otóż mam dręczące mnie myśli na tle religijnym, które wywołują ogromny lęk. Ponadto boję się zostać sam w domu. Gdy dopada mnie silny lęk, to po jakimś czasie coś we mnie się tak jakby ,,przełącza'' tz. zmienia mi się myślenie, wszystko mi jest obojętne, najchętniej był zaczął tańczyć, albo wszystko mnie wkurza. Ponadto nie poznaję jakby swojego ciała. Wiem, że ono jest moje ale tak jakby nie do końca, moje odbicie w lustrze jest obce. Czy to jakaś schizofrenia czy co?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Niestety, drogą internetową nie da się stwierdzić, co Panu dolega i postawić diagnozy. Nie wydaje mi się jednak, by dolegliwości, jakie Pan opisał, wskazywały na schizofrenię. Natrętne myśli na tle religijnym, stany napięcia, lęk, derealizacja czy depersonalizacja to objawy, które mogą towarzyszyć zaburzeniom lękowym (nerwicom), np. zaburzeniom obsesyjno-kompulsyjnym (nerwicy natręctw). Radziłabym Panu skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który postawi rozpoznanie i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Lukas1894, niestety nie odpowiem na Twoje pytanie po tak krótkiej informacji, ale jeśli zgłosisz się do gabinetu psychologicznego, na pewno uzyskasz pomoc.
Pozdrawiam,
Jarek Zabojszcz

Witam,
Objawy, które Pan opisuje, to tzw. depersonalizacja, która- w połączeniu z innymi objawami- może świadczyć o poważniejszych zaburzeniach psychicznych, jednak ostateczną diagnozę powinien postawić psychiatra na podstawie szczegółowego wywiadu. Konieczny jest do tego kontakt osobisty z lekarzem.
Pozdrawiam

Zdecydowanie nie miałam zamiaru Pana straszyć, dlatego nie pokusiłam się o hipotezowanie, jakie zaburzenia mogą się kryć za opisanymi (krótko) objawami. To powinien zrobić lekarz psychiatra. Bardzo dobrze, że skorzystał Pan z takiej konsultacji.