Plamienie w ciąży w pierwszym trymestrze

Witam, jestem w 14 tygodniu ciąży. Tydzień temu na wkładce zauważyłam dwie brązowe plamki. Jest to moja pierwsza ciąża, więc się wystraszyłam i pojechałam na wizytę do mojego lekarza, który powiedział, że może się tak dziać w terminie kiedy normalnie miałabym miesiączkę (co mniej więcej by pasowało), że mam się nie martwić z dzieckiem jest wszystko w porządku. Przepisał mi Duphaston, kazał brać 2x dziennie przez 7 dni. Dzisiaj mija 7 dzień a plamienia są dalej. Nie są to jakieś duże ilości ale są. Przynajmniej 2-4 razy dziennie na wkładce są brązowe plamy. Dzisiaj zauważyłam też jakby brązowy śluz gęsty. Nie wiem jak to opisać, ale na papierze widać jakby brązowe gluty. Nie mam praktycznie żadnych bóli. Może czasem delikatnie zaboli mnie brzuch na dole, ale nie jest to ból uciążliwy czy silny. Proszę o radę czy powinnam iść jednak do lekarza, czy się po prostu nie przejmować. Nie chcę wyjść na panikarę, ale z drugiej strony boję się o maleństwo.

Witam!

Krwawienie/plamienie z dróg rodnych często pojawia się z pierwszym trymestrze ciąży. Cześć przyczyn nie jest powodem do niepokoju: krwawienie może występować w czasie normalnie występującej wcześniej miesiączki - jest ono niewielkie i nie wpływa na dalszy przebieg ciąży. Czasem krwawienie / plamienie wynika z niedoborów hormonalnych - często progesteronu (stosuje się suplementację (Duphaston)) lub chorób szyjki macicy - np. polip, nadżerka, które są bez większego wpływu na przebieg ciąży. Jeżeli krwawieniom towarzyszą dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Mogą one świadczyć o zagrażającym poronieniu. Jeżeli ma Pani wątpliwości i plamienia nadal nie ustępują należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Po osobistym badaniu i wykonaniu USG i wykluczeniu nieprawidłowości na pewno będzie Pani spokojniejsza.

Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Przyczyn plamień może być wiele. Zazwyczaj plamienia te są skąpe i trwają krótko.

Często krwawienia są zjawiskiem fizjologicznym i spowodowane jest nagłym spadkiem stężenia żeńskich hormonów estrogenów. Krwawienie takie trwa, jest zazwyczaj skąpe i ustaje wtedy, kiedy wzrasta poziom progesteronu. Można też suplementować progesteron, jak ma to miejsce w Pani przypadku.

Lekkie krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży występują dość często i mają miejsce u około 20-30 proc. kobiet. Może mieć miejsce około 6-12 dnia po zapłodnieniu i wtedy wywołane jest implantacją zarodka. Krwawienie takie może trwać nawet kilka dni.

Krwawienie może być także wywołane innymi przyczynami takimi jak infekcja grzybicza czy bakteryjna. Wtedy zazwyczaj towarzyszą mu jednak także inne objawy, do których należy np. upławy z pochwy o nieprzyjemnym zapachu i pienistej konsystencji, trudności w oddawaniu moczu i pieczenie przy oddawaniu moczu. W takim wypadku niezbędna jest pilna konsultacja lekarska.

Czasami krwawienie może występować po stosunku i spowodowane jest uszkodzeniami błony śluzowej w trakcie stosunku i urazami mechanicznymi. Stosunek w ciąży nie wywołuje poronienia.

W pierwszym trymestrze ciąży krwawienie może oznaczać także poronienie. Jest wtedy obfite, pojawiają się skurcze w dole brzucha, które przypominają skurcze występujące przy miesiączce. Zazwyczaj stężenie progesteronu jest wtedy bardzo niskie. Należy pilnie zgłosić się do ginekologa.

Proszę skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który wykona badanie ginekologiczne i ustali co może być przyczyną takiego plamienia. Jeśli pojawią się objawy takie jak bardzo silne skurcze w dole brzucha i obfite krwawienie proszę jak najszybciej udać sie do ginekologa.