Minimum snu

Witam. Mam lat 18. Od prawie trzech tygodni mam problem ze snem. Polega on na tym, że śpię mniej więcej 1-3 h, po czym jest "lotto" albo wstaję wspaniale wypoczęty (jakbym spał normalnie ok. 8 h), albo wstaję zupełnie zmęczony. Przeszkadza mi to niestety w nauce (ciężko się skoncentrować, zwłaszcza w 2 przypadku). Czynnie uprawiam sport (piłka nożna). Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Na podstawie tak małej ilości informacji trudno mi zdiagnozować przyczynę i charakter problemu. Problemy ze snem mogą mieć wiele przyczyn: zależą między innymi od wieku, rodzaju wykonywanej pracy, aktywności fizycznej w ciągu dnia, przyjmowanych leków, stosowanych używek, chorób psychicznych, somatycznych, czynników psychologicznych związanych ze stresem, nieprawidłowych nawyków związanych z zasypianiem itp.

Najczęstszą przyczyną bezsenności są sytuacje związane z nadmiernym przeciążeniem stresem, przeżywanie lęku i niepokoju w związku z trudną sytuacją osobistą. Kolejna częstą przyczyną bezsenności są zaburzenia nastroju.
Wahania nastroju oraz zmniejszona potrzeba snu mogą wskazywać np. na hypomanię lub manię występującą w przebiegu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.

Na naszym portalu dostępne są informacje na temat zaburzeń snu:

http://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc-a-depresja,

http://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc,

http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu.

Proszę o dokładniejszy opis problemu i ponowne zadanie pytania do eksperta lub skorzystanie z konsultacji specjalistycznej.

Serdecznie pozdrawiam