Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 3 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kołatanie serca i uczucie duszności

Mój problem wygląda tak: Od czasu do czasu zdarza mi się kołatanie serca, przy którym czuję duszenie w gardle (dokładnie w tym dołku między tymi kościami obojczyka). Z reguły trwa to od jednej do kilku minut (najdłużej ok. 15 min). Czuję się przy tym słaba i strasznie się boję. Pojawia się to zawsze w związku z jakimś pobudzeniem emocjonalnym (także pozytywnym) lub czasami przy nagłym większym wysiłku fizycznym. Od pewnego czasu czuję te dolegliwości też w takiej lżejszej, ale częstszej wersji. Tzn. serce trochę mocniej zabije przez ułamek sekundy, a ja poczuję to nieprzyjemne uczucie duszenia - bardzo krótko. Zdarza się też, że kilka-kilkanaście razy w ciągu dnia moje serce "zatrzęsie się". Temu uczuciu nie towarzyszą inne objawy, ale martwi mnie to. Miałam jakiś czas temu EKG, które było lekko nieprawidłowe, ale lekarz patrząc na wszystkie EKG jakie wykonywałam w życiu uznał, że ta nieprawidłowość jest na każdym i po prostu tak mam. Echo serca nie wykazało nic niepokojącego. Żyję w stresie (rozwód itp). Mam niedoczynność tarczycy, którą leczę od czasu ciąży. Mam 27 lat. Dziękuję za pomoc.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! W pierwszej kolejności należy wykonać badania, które wykluczyły by organiczną przyczynę dolegliwości. Wspomniała Pani o wykonanym badaniu EKG, w którym nie było nic niepokojącego. Warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry: ciśnienie i tętno (także w sytuacjach stresowych) oraz wykonać badania podstawowe: morfologia, mocz, elektrolity, cukier, a także skontrolować funkcję tarczycy - do ustalenia z lekarzem prowadzącym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dolegliwości mają tło nerwicowe - świadczyć mogą o tym objawy zmieniające lokalizację, nasilone objawy w sytuacjach stresowych oraz opisywany przez Panią wewnętrzny lęk przed chorobą. Charakterystyczne jest także uczucie ściskania w gardle. Warto Zastanowić się z czym Pani wiąże pojawianie się objawów, od kiedy się rozpoczęły, czy wtedy w Pani życiu miało miejsce jakieś istotne wydarzenie. Po wykluczeniu chorób somatycznych należałoby udać się do psychoterapeuty/psychologa (optymalnie certyfikowanego psychoterapeuty, lista nazwisk znajduje się na stronie Polskiego Towarzystwa Psychoterapeutycznego) i z nim omówić kwestię występujących dolegliwości. W zaburzeniach nerwicowych często jest tak, że procesy nieświadome wpływają na zachowanie i występowanie objawów somatycznych. W przebiegu terapii uświadomienie konfliktów prowadzi do usunięcia/zmniejszenia nasilenia dolegliwości. Pozdrawiam serdecznie!

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy