Nadwaga - jak mogę schudnąć?

Witam. Od dawna mam problem z nadwagą. Mam 16 lat, 168 cm i ważę 80 kg. Próbowałem już chyba wszystkiego. Czasem z korzystnym rezultatem, lecz kilogramy wracały. Staram się ograniczać posiłki, często gram w piłkę nożną, trenuje boks. Nic nie pomaga. Chcę zrzucić 10-15kg na stałe. Pomocy!!!

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 28,36 i znajduje się ponad 97 percentylem. Oznacza to, że występuje u Ciebie otyłość.
Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do dietetyka po dobrze dobraną i zbilansowaną dietę. Na taką konsultację powinieneś udać się z rodzicami lub opiekunami.
Bardzo dobrze, że jesteś aktywny fizycznie. Sport na pewno pomoże Ci w walce z otyłością, jeżeli będziesz aktywnie i regularnie trenował.

Ze względów dietetycznych, korzystne będzie unikanie produktów o dużej wartości odżywczej (kalorycznych). Nie spożywaj żywności typu fast-food (kebab, pizza, zapiekanki, frytki, hamburgery itp.), słodyczy, słodkich gazowanych napojów, chipsów i słonych przekąsek, tłustych i smażonych potraw (zamień je na gotowane/gotowane na parze lub pieczone pod przykryciem), ciast i ciasteczek, tłustych przetworów mlecznych z dodatkami i cukrem (zamień je na produkty naturalne - 1,5% tłuszczu).

Polecam zapozanie się z artykułami
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka
http://portal.abczdrowie.pl/piramida-zywienia-na-diecie

Pozdrawiam