Nagła alergia na chomika

Mam pytanie odnosnie alergii na chomika. Mam 35 lat i w swoim zyciu za dziecka mialam ok 10 chomikow. Przez ostatni rok mieszkal z nami chomik dzungalski mojej siostrzenicy i wszystko bylo ok. Gdy odszedl kupilismy nowego chomika dzungalskiego. Po ok 1,5 tygodnia zaczelam dostawać pokrzywki na calym ciele ktora poglebiala sie z dnia na dzien mimo 4 wizyt na izbie i zastrzykow. Dopiero kiedy oddalam siostrze chomika leki histaminowe i sterydowe zaczely dzialac i po tygodniu pieczenie skory i ostra pokrzywka zniknęła calkowicie. Po odstawieniu leków 7 dni nic sie nie dzialo. Zrobilam w miedzyczasie panele alergiczne: pokarmowy wziewny oraz na zwierzęta. Wszystkie wyszly na 0. Postanowilam wiec zabrac chomiczka spowrotem. Po nocy zaczelam go wyciągać z klatki i nosić na rekach ok 4 razy po kilka min w ciagu dnia. Ok godz 19 nogi i ręce zaczely mnie spowrotem piec i skora zaczela sie czerwienic. Wynioslam go wiec do innego pokoju, zarzylam leki alergiczne i wywietrzylam mieszkanie. Czy akurat ten chomik mogl wywolac i mnie taką alergie skorna? Wszystko inne zostalo wykluczone. Alergologa mam dopiero w lutym. Moj 5 letni synek na tego i poprzedniego chomika nie mial alergii ale jak sie urodzil mielismy krolika. Przez kilka miesiecy mial silne wysypki skorne. Lekarze mysleli ze maatopowe zapalenie skory alergie pokarmowe itp. Oddalam krolika do adopcji, pozbylam sie jego sladow zapachu i dziecko w ciagu miesiaca nie mialosladow alergii. W zeszlym roku 5 dni mial kontakt z chomikiem syryjskim i wygladal jakby mial trąd. Testy alergiczne na zwierzęta rowniez nic nie wykazaly. Napewno to nie kwestia sciolki w naszych przypadkach bo od lat wybieramy te same antyalergiczne produkty tych samych firm. Moje pytanie brzmi czy mimo braku alergii na siersc gryzoni moze nas uczulac dane pojedyncze zwierzątko i czym to jest spowodowane? Czy one mogą być faszerowane jakimis antybiotykami ktore z moczem moga nas uczulac? Chomiki i krolikbyly kupowane w profesjonalnych sieciach sklepow zoologicznych. Z gory dziękuję Alicja

Lek. Bartosz Domagała

Jeśli tak panu reaguje, w dodatku wielokrotnie - na to samo zwierzę to wielce prawdopodobne że to jest alergia. Wątpliwości ostatecznie rozwieje wizyta u alergologa.