Napadowe bóle brzucha i wymioty u 7-latki

Moja 7,5 letnia córka trafiła na SOR z silnymi napadowymi bólami brzucha, 1 raz wymiotowała. Wyniki USG brzucha, moczu prawidłowe. CRP 0,3. Natomiast w morfologii wyszło kilka odchyleń: WBC 17,7 (rozmaz automatyczny: LYM%17,2, MXD% 7,2, NEUT 75,6%) RBC4,98 HGB 14,4 HTC40,3% MCV 80,9 MCH 28,9 MCHC35,7 PLT 329 Wypisana została do domu do obserwacji. Kolejnego dnia brak apetytu i lekki już ból brzucha. Później już w porządku. Czy wzrost WBC i odchylenia w rozmazie mogą towarzyszyć jelitówce?

Jan ZajÄc

Witam. Tzw. jelitówka jest chorobą wirusową a odchylenia z rozmazu wskazywałyby bardziej na chorobę bakteryjną. Mogą być też towarzyszyć stanom stresowym (ból, emocje). Wzrost WBC może świadczyć o infekcji, towarzyszącej m.in. grypie żołądkowej.