Nerwica lękowa u 56-letniej mamy

Moja mama (56 l) choruje na nerwicę lękową. Mieszka sama, pracuje. Ja (30 l) mieszkam w innym mieście oddalonym o ponad 300 km, mam rodzinę, jestem mocno aktywna zawodowo. Mama chodzi na psychoterapię oraz przyjmuje leki, ale jej stan stabilizuje się tylko na chwilę, a potem ponownie są nawroty. Mój mąż nie akceptuje mieszkania razem z teściową, gdyż już mieliśmy taką próbę co skończyło się fatalnie. Mama ciągle daje mi do zrozumienia, że nie powinna mieszkać sama. Nie wiem jak mogę jej pomóc.
ponad rok temu

Mgr Anna Wyszkowska

Szanowna Pani, wydaje się, że mama znajduje się pod profesjonalną opieką specjalistów a jej zmieniające się stany, też są monitorowane przez odpowiednie osoby.
Zasadniczym pytaniem jest co się dzieje w relacjach z mamą, że nadal czuje się Pani odpowiedzialna za jej samopoczucie?
Jak zrozumiałam przedostatnie zdanie, mama uważa, że jej problemy emocjonalne wynikają z tego, że mieszka sama. To naturalnie może budzić poczucie winy u córki i bardzo trudno uznać wtedy, że nie jest Pani w stanie pomóc mamie, wyleczyć ją, przeciwdziałać jej samotności itd,.
Te uczucia bycia odpowiedzialnymi za szczęście rodziców powstają już w dzieciństwie, a potem niestety trudno sobie z nimi poradzić. Pewne jest jednak, że jako dzieci nie mamy takiej mocy.
Zachęcam do spotkania z psychoterapeutą, z którym mogłaby Pani omówić dręczące Panią dylematy,
Anna Wyszkowska

Witaj
jest to spory dylemat czy zgodzić się z zdaniem małżonka czy ulec potrzebom mamy. Myślę że korzystne może być wspólne rodzinne spotkanie, na którym każda z stron powie swoje zdanie. Czasem takie spotkanie jest niemożliwe i trzeba samemu podjąć decyzję. Po podjęciu decyzji o wspólnym mieszkaniu z mamą, może to być zarówno korzystne dla mamy, bo uzyska wsparcie ale też może ją znacząco osłabić, bo jednak mama jak mieszka samodzielnie z wieloma rzeczami radzi sobie sama, uczęszcza na psychoterapię itd. Warto się zastanowić też nad tym czy zmiana miejsca zamieszkania w takiej sytuacji jest korzystna
powodzenia
anna suligowska