O czym mogą świadczyć podwyższone próby wątrobowe, mocznik oraz cholesterol?

Dzień dobry,mam 36 lat,ostatnio dostałam skierowanie na badania krwi.Wyszly mi podwyższone próby wątrobowe,mocznik oraz cholesterol HDL 41.O czym może to świadczyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

takie wyniki wymagają konsultacji z lekarzem, który zlecał badania – by móc precyzyjnie wskazać źródło podwyższonych poziomów badania transaminaz i mocznika, koniecznie należy odnieść się do historii chorób pacjenta oraz zgłaszanych przez niego dolegliwości.

Niewłaściwy poziom mocznika może wskazywać, w zależności od tego, jak bardzo normy są przekroczone, na odwodnienie czy błędy związane z dietą (duże ilości białka w pożywieniu), ale też świadczyć o niewydolności nerek, krwawieniu z przewodu pokarmowego czy nawet niewydolności serca.

Z kolei przekroczenie norm dla badania ALAt i ASPAt, określanego jak próby wątrobowe, wskazuje na zaburzenia w obrębie funkcjonowania wątroby – może to być wirusowe lub autoimmunologiczne zapalenie wątroby, uszkodzenia polekowe czy stłuszczenie wątroby.

Być może Pani wątpliwości rozwieje materiał dostępny pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy.

Natomiast sam wynik poziomu HDL, określanego mianem „dobrego” cholesterolu, ma niewielkie znaczenie diagnostyczne. Istotne jest zachowanie wysokiego poziomu HDL przy jednoczesnym niskim stężeniu frakcji LDL, określanej jako „zły” cholesterol.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-hdl.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.