O czym może świadczyć krwawienie w 18 tygodniu ciąży?

Witam. Mam 27 lat jestem w ciazy 18 tydzien (druga ciaza) mam taki problem. Z rana po nocce zdarzylo sie lekki krwawienie(jasno czerwono) bylam u lelarza i powiedzial ze wszystko jest okey. Nastepnego dnia rano mialam bardzo obfite krwawienie (az po nogach polecialo) byal tylko szybko zawiesc synka do przedszkola i odrazu sie polozylam niestety za kazdem razem co wstaje okropne "chlusniecie krwia" az mnie to przeraza. Dzwonilam do lekarza kaza mi tylko lezec!!! Z kad mam wiedziec czy z dzieckiem jest wszystko wporzdku?! Bardzo sie martwie! Moze to jakos dziecku zagrozic?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie sposób ocenić, czy dziecku coś dolega i czy ciąża nie jest zagrożona – ważne, by ustalić przyczynę krwawienia. Zdecydowanie taka dolegliwość na każdym etapie ciąży jest wysoce niepokojąca i wymaga oceny specjalisty. O krwawieniach w ciąży może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-w-ciazy-poczatki-poronienie-zalecenia.

Niekiedy zwiastuje odklejanie się łożyska – jest to stan zagrażający życiu płodu i wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do szpitala, w innych przypadkach – może nie mieć związku z płodem, a pęknięciem naczynia krwionośnego czy krwiaka lub wynikać ze zmian na szyjce macicy (np. polipa). Jeśli jest Pani zainteresowana, to w tym artykule znajdzie Pani charakterystykę polipów: https://portal.abczdrowie.pl/polipy-macicy-przyczyny-powstawania-objawy-leczenie.

Trudno powiedzieć, dlaczego lekarz nakazał Pani odpoczynek, ponieważ wydaje się, że na wszelki wypadek warto przeprowadzić badanie ginekologiczne oraz badanie USG, by ustalić przyczynę krwawienia – oczywiście pod warunkiem, że na wcześniejszym etapie ciąży nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, które mogą powodować niegroźne krwawienia. Na ten temat powinna Pani porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę, jest on zobowiązany do rozwiania Pani wątpliwości. Być może uspokoi Panią odpowiedź naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlugie-i-obfite-krwawienie-w-ciazy.

Proszę pamiętać, że pewne specyficzne dolegliwości mogą wskazywać na konieczność niezwłocznego stawienia się na IP, dlatego warto bacznie zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez organizm. Bóle skurczowe, przypominające miesiączkę czy bóle brzucha lub pleców, zwłaszcza z towarzyszącym im krwawieniem będą oznaczały, że nie należy zwlekać z badaniem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.