O jakich schorzeniach mogą świadczyć moje dolegliwości?

Witam od pewnego czasu zaczęłam źle się czuć przed okresem. Zacznę od początku zanim urodziłam syna a było to 10 lat temu miałam bardzo obfite miesiączki regularne ale bardzo bolesne. Po porodzie miesiączki stały się mniej bolesne i mniej obfity ale przed okresem tak na 10 dni strasznie mocno pocę się w nocy. Rok temu poroniłam drugą ciążę i od tej pory przed okresem jestem strasznie nerwowa mam zawroty głowy zaburzenia lękowe nudności obfite poty w nocy nasilenie trądziku z którym borykam się odkąd pamiętam. Dodatkowo dodatkowo doszły jeszcze uderzenia gorąca. Na codzień lecze się na zaburzenia lękowe i zastanawiam się na ile te dolegliwości są związane ze zbliżającą się miesiączką a ile z moimi zaburzeniami lękowymi. Dodam jeszcze że moja mama zaczęła gubić okres w wieku 35 lat. Obecnie też mam teraz 35 lat. Czy opisane powyżej dolegliwości mogą świadczyć o innych schorzeniach

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Przyczyny Pani dolegliwości mogą mieć różne podłoże i być związane np. z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) lub przedmiesiączkowym zaburzeniem dysforycznym (PMDD). W obu przypadkach mamy do czynienia z opisanymi przez Panią dolegliwościami, tj. nasilone ból brzucha, zawroty głowy, zaburzenia lękowe, czy nudności, jednak w przypadku PMDD, objawy występują większym natężeniem i mogą trwać nieco dłużej.

W takiej sytuacji warto skonsultować się z psychiatrą, w celu rozpoznania tych zaburzeń oraz ewentualnego wdrożenia skutecznej terapii. Oczywiście zaburzenia lękowe mogą dawać podobne objawy, dlatego w celu postawienia skutecznej diagnozy wizyta u specjalisty jest niezbędna.

Na naszym portalu znajdzie Pani szczegółowe informacje na temat PMS oraz PMDD:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-pms

https://portal.abczdrowie.pl/przedmiesiaczkowe-zaburzenia-dysforyczne

Poniżej znajdzie Pani również odpowiedzi specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyna-bolesnych-i-obfitych-miesiaczek-u-26-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-takie-dolegliwosci-moga-wskazywac-na-nerwice

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.