Od śmierci ojca moja siostra ma depresję. Jak mogę jej pomóc uporać się z chorobą?

Witam! Ponad miesiąc temu straciłam tatę. Niespodziewanie zmarł na zawał serca. To był ogromny szok. Moja najstarsza siostra znalazła ojca nieżywego (mieszkał sam - ja mieszkam w Stanach, a moja siostra ma swój dom i rodzinę). Obie jesteśmy zżyte ze sobą i również byłyśmy w bardzo dobrych relacjach z tatą. Teraz jest bardzo ciężko! Ja - najmłodsza z sióstr, byłam córeczką tatusia. Bardzo ciężko mi jest, tęsknię za tatą, ale wydaje mi się, że jakoś znośnie przechodzę tę żałobę. Wiem, że śmierć jest naturalna (nawet zawał), jesteśmy tylko ludźmi, każdego z nas to czeka i każdy kiedyś będzie musiał stracić kogoś bliskiego. Wiem, że żaden z nas nie ma kontroli nad tym. Wierzę również w życie po śmierci. Po prostu wiem, że to nie koniec. Tata często mi się śni i są to sny piękne i takie zwyczajne. Ale bardzo martwię się o moją siostrę. Od dnia śmierci taty prawie nic nie je, tyle co kromka chleba albo paczka śmiejżelkow przez caly dzien i tyle! Poza tym obwinia się o jego śmierć, ciągle myśli, że mogła coś zrobić, coś zmienić. Mówi również, że nie chce jej sie żyć i chciałaby najchętniej umrzeć, żeby tata ją zabrał! Nawet moje tłumaczenia, że ma 17-letniego syna, dla którego powinna chcieć żyć - nie pomagają. Nie widzi perspektyw na dalsze życie, rozpamiętuje wszystko i kompletnie nic ją nie cieszy. Boję się o nią, bo tymi głodówkami niszczy swój organizm, a pięć lat temu pokonała raka, jej organizm jest więc podwójnie narażony. Zupełnie nie wiem, jak z nią rozmawiać. Zaproponowałam jej, żeby spotkała się z terapeutą. Zmusiłam ją nawet do obietnicy, że chociaż spróbuje. To na razie jednak jeszcze nie doszło do skutku. Ja jestem na drugim kontynencie i bardzo sie martwię. Wiem, że to dopiero 1,5 miesiąca, a żałoba trwa około roku, ale jej stan się pogarsza i nie widze kompletnie żadnych znakow, że mogłoby się polepszyć. Proszę, pomóżcie! Doradźcie, jak mogłabym jej pomóc!

Witam!

Mimo tego, że nie ma Pani przy siostrze, może ją Pani wspierać. Bardzo ważne jest zainteresowanie jej sytuacją psychiczną. Może Pani do niej pisać e-maile i dzwonić w miarę możliwości. Taki kontakt będzie na pewno pomocny w jej sytuacji. Warto również porozmawiać z jej synem (może Pani do niego również napisać list), by zwracał uwagę na zachowanie matki. Jeśli stan Pani siostry nie poprawi się w ciągu najbliższego czasu, warto zachęcić ją do kontaktu z lekarzem psychiatrą. Śmierć bliskiej osoby może być przyczyną depresji, dlatego warto zareagować na jej utrzymujące się złe samopoczucie. Jeśli siostra ma innych bliskich (wspomniała Pani tylko o synie), to ich także warto włączyć w działania na rzecz siostry. Wsparcie bliskich w takiej sytuacji jest najważniejsze, ponieważ może jej pomóc poradzić sobie z problemami i zmotywować do skorzystania z pomocy specjalistycznej.

Pozdrawiam.