Picie mleka po treningu a budowanie masy mięśniowej

Witam. Czy to prawda że szklanka mleka wypita po treningu pomaga budować mięśnie?

Witam serdecznie,

Ważne jest aby po treningu dostarczyć organizmowi białko w celu odbudowy włókien mięśniowych, najprostszym sposobem jest właśnie wypicie zaraz po treningu mleka. Jednak produkty nabiałowe typu mleko, kefiry, jogurty czy maślanki mają mniej białka oraz białko mniej przyswajalne od np białka jaj, białka zawartego w chudych rybach czy białym mięsie. Dlatego też zaraz po treningu można wypić mleko, ale po około 1h należy przygotować posiłek zawierający lepsze źródła białka. Ważne tez aby zaraz po treningu dostarczyć węglowodany łatwo przyswajalne np z owoców w celu odbudowy strat glikogenu. Następnie do większego posiłku (po około1h) dołączyć węglowodany złożone np z kaszy, brązowego ryżu czy razowego makaronu. Posiłki okołotreningowe nie powinny zawierać dużo tłuszczu ponieważ zaburza ona odbudowę glikogenu. Tak jak Pani widzi dieta jest bardzo ważna podczas ćwiczeń i stanowi ona 70% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Jadłospis powinien być odpowiednio zbilansowany i dostosowany do Pani dziennego zapotrzebowanie energetycznego i stylu życia. Nie może Pani dostarczać zbyt mało kalorii ponieważ zacznie zachodzić katabolizm i zamiast budować mięśnie będzie je pani spalać.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk dietetyk

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Tak, ale białko podajemy 1/2 h po treningu, wcześniej nalezy uzupełnić węglowodany np. dodać banana.

Do budowy masy mięśniowej potrzebne jest białko. W mleku znajduje się około 3% białka kazeiny oraz białek serwatkowych które znajdują się w odżywkach dla sportowców.
Proponuję koktajl bananowy na mleku, który uzupełni dodatkowo organizm w węglowodany i potas.

Witam
do budowania masy mięśniowej potrzebne jest białko. Mleko jest głównie- wodą. Skąd taki pomysł? Białko z których zbudowane są mięśnie, to takie białko, jakie zawiera mięso, najbardziej biologicznie zbliżone do ludzkiego jest białko mięsa wieprzowego. Jeżeli grupa krwi nie koliduje, oczywiście. Pozdrawiam.

Dzień dobry, Prawidłowa rozbudowa i wzmocnienie masy mięśniowej przy treningu siłowym jest wypadkowym DOBRZE SKONSTRUOWANEJ DIETY. Niestety nie ma magicznego środka, czy też jednego produktu/posiłku, który zagwarantuje prawidłową regenerację organizmu po wysiłku fizycznym i rozbudowę masy mięśniowej. Jeżeli ktoś nie odżywia się racjonalnie, szklanka mleka wypita po wysiłku nie wpłynie korzystnie na żaden proces zachodzący w organizmie. Zasadniczo przy wysiłku fizycznym bardzo ważną kwestią jest po pierwsze: odpowiednia ilość węglowodanów w diecie (a więc odpowiednia podaż owoców, warzyw, wybranych produktów zbożowych) oraz białka, niekoniecznie z mięsa, gdyż jest ono ciężkostrawne i dodatkowo nie jest wcale tak dobrym źródłem białka jak mogłoby się wydawać. O wiele lepiej sprawdzają się białka jaj, ryby (np. tuńczyk) i fermentowane produkty mleczne (lepiej przyswajalne przez organizm, gdyż mają niższą niż mleko zawartość laktozy). W nawiązaniu do jednej z wypowiedzi z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że tzw. dieta zgodna z grupą krwi to niesprawdzona teoria, co do której nie ma żadnego naukowego uzasadnienia. Jej zalecenia nigdy nie zostały potwierdzone i zgodnie z rzetelną wiedzą medyczną i dietetyczną jest to kolejna urban legeng dotycząca żywienia. Pozdrawiam

Witam,
to rzeczywiście ma znaczenia. Białko tzn produkt białkowy spożyty do 30 minut po treningu pomaga budować tkankę tłuszczową. Aczkolwiek ja proponowałabym spozycie serka wiejskiego, a żeby odbudować utracowny w mięśniach glikogen zjeść np. banana. To napewno pomoże.
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn

Jeśli nastąpił intensywny trening to białko zawarte w mleku, może pomóc chronić mięśnie. Proszę jednak nie zapominać o dostarczeniu węglowodanów złożonych, które uzupełnią rezerwy glikogenu w mięśniach.