Plamienie przy zmianie tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Moja pani ginekolog poradziła mi zmianę pigułek antykoncepcyjnych z Sylwie 30 na Atywie, gdyż od dłuższego czasu pojawiają się u mnie plamienia. Pierwszą pigułkę miałam wziąć w pierwszym dniu krwawienia, które do tej pory występowało w 4 dniu przerwy. W piątek rano (tj. 4 dzień przerwy) pojawiły się u mnie brązowe upławy i lekkie krwawienie, więc od razu wzięłam pierwszą pigułkę. Jednak teraz nie jestem pewna, czy to był już okres czy znowu zwykłe plamienie, ponieważ przez cały dzień lekko plamiłam, dopiero w sobotę popołudniu pojawiła się większa ilość krwi, a w niedzielę nie było już po niej śladu.

Czy to możliwe, że przyjmując nową pigułkę zatrzymało mi się krwawienie? Nie wiem czy przyjęłam ją właściwie, więc jeśli dobrze rozumiem teraz muszę zabezpieczać się dodatkowo przez 7 dni czy przez cały miesiąc? I jeśli dwa dni wcześniej miałam stosunek to jest jakieś prawdopodobieństwo, że mogłam zajść w ciążę źle przyjmując pierwszą pigułkę? Bardzo proszę o pomoc, ponieważ martwi mnie ta sytuacja.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! W przypadku zamiany jednych tabletek dwuskładnikowych na inne dwuskładnikowe można albo zacząć przyjmować je bezpośrednio po sobie (bez przerwy) albo zrobić normalną 7-dniową przerwę i po niej rozpocząć opakowanie nowych tabletek. Ale jeśli zaczęła je Pani stosować w połowie tej 7-dniowej przerwy to również nie spowoduje zmniejszenia ich skuteczności (ważne jedynie żeby przerwa nie była dłuższa niż te 7dni). Jedyną konsekwencją jest to, że krwawienie się zatrzymało, ale jeśli chodzi o działanie antykoncepcyjne to jest ono zachowane i nie trzeba stosować żadnych dodatkowych zabezpieczeń i nie musi się Pani obawiać ciąży. Pozdrawiam!