Pomyłka w przyjmowaniu

Witam! Od kilku lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne i zdarzyła mi się wpadka. Zawsze pierwszą, po 7 dniach przerwy, zażywam w czwartek, teraz jednak zażyłam w środę, czyli jeden dzień za wcześnie... Mam pytanie - czy to wpłynie w jakiś sposób na działanie tabletek, czy mam się o co martwić? I jak w przyszłym miesiącu mam je zażywać? Mimo wszystko tak, jak wcześniej, czy może inaczej...? Pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Skróciła Pani przerwę z 7 do 6 dni. Takie działanie jest całkowicie bezpieczne, a skuteczność antykoncepcyjna nie jest zmniejszona. Nie ma Pani powodów do niepokoju. Jedynym rezultatem (być może dla Pani negatywnym) jest to, że kolejne opakowanie też powinna Pani rozpocząć w środę, gdyż wydłużenie przerwy powoduje obniżenie skuteczność antykoncepcyjnej tabletek. Podsumowująć, skrócić przerwę można, ale wydłużyć powyżej 7 dni już nie.