Problem z oddechem, hiperwentylacją, zadyszką, zmęczeniem

Od ok.3lat mam nerwice stwierdzona przez internistę,neurologa,kardiologa.badania krwi,2xEKG,echo serca,kilkukrotne osłuchiwanie klatki piersiowej,rezonans głowy,próby neurologiczne,wszystko ok.lekow nie biorę.mam ograniczony dostęp do psychologa.hMam problem z oddechem,ciezki oddech,kontrola,hiperwentylacja,zadyszka,szybkie meczenie,cały czas o tym mysle oraz cały czas napięte ciało od glowy do nóg,które czuje,ze jest zmęczone.jak sobie pomoc,czy moze to doprowadzić do chorób płuc,serca?

Witam,

Najlepiej byłoby jakby Pani była pod stałą opieką psychoterapeuty. Podczas terapii mogłaby Pani nauczyć się, że objawy jakich Pani się obawia są wynikiem lękowych myśli i ciągłego sprawdzania przez nas samych czy nasze objawy już się pojawiły czy nie (w terapii nazywamy to skanowaniem ciała). Osoby cierpiące na nerwicę, często stosują zachowania zabezpieczające - są to zachowanie, które w ich mniemaniu mają uchronić je od katastrofy której się boją, typu na przykład zawał serca. Takim zachowaniem zabezpieczającym jest na przykład właśnie skanowanie ciała, próba kontrolowania oddechu czy naszych myśli. Paradoksalnie, zachowania te mogą tylko wzmagać objawy lękowe. Powodują, że nie możemy doświadczyć, iż nasze objawy tak na prawdę są nie groźne dla nas.
Jednym z etapów pracy z pacjentami z nerwicą jest rozpoznawanie ich zachowań zabezpieczających a potem przy udziale wsparcia terapeuty stopniowe ich eliminowanie - po to aby zastąpić je zachowaniami bardziej pomocnymi.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska

Witam,
tego rodzaju napięcia uspokajają się pod wpływem metod relaksacyjnych,które można wykonywać samodzielnie albo przy pomocy specjalisty stosującego je w pracy terapeutycznej.Najpierw jednak powinna Pani znależć czas na wizytę stacjonarną,gdzie jest możliwość znalezienia żródła w/w napięć.
Serdecznie polecam i zapraszam.

Witam Panią,
Jeżeli przeprowadzone badania nie wykazały
u Pani schorzeń somatycznych a lekarz stwierdził
u Pani nerwicę, to zapewne tak jest.
Opisane przez Pana dolegliwości somatyczne,
często towarzyszą zaburzeniom nerwicowym.
Ludzie cierpiący na zaburzenia nerwicowe często doświadczają
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
ból w okolicach serca, kołatanie serca, przyspieszone tętno,
bóle głowy i wiele innych dolegliwości, które jeszcze bardziej
potęgują ich lęk.
Niezmiernie ważne jest też, aby podjęła Pani leczenie
zaburzeń nerwicowych, gdyż objawy będą się nasilać
i mogą prowadzić do pogarszania się stanu zdrowia
psychicznego
i fizycznego.
Żeby skutecznie Pani pomóc, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń nerwicowych oraz ich konsekwencjami,
dzięki czemu odzyska Pani spokój i równowagę wewnętrzną.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl