Problem ze wzdętym brzuchem po posiłku, intensywne gazy i odbijanie

Witam, Od dłuższego już czasu zmagam się z problemem wzdętego brzucha. Jestem mężczyzną, a niedługi czas po posiłku wyglądam jak kobieta w ciąży. Tak więc, po posiłku wyglądam dosłownie jakbym połknął piłkę. Wzdętemu brzuchowi towarzyszą mi bardzo częste, b intensywne i b śmierdzące gazy. W trakcie posiłku jak również po występuje u mnie odbijanie się. Nie czuję zapachu przy tym towarzyszącego, ale towarzystwie już nie raz zdarzyło mi się usłyszeć "czy ktoś nie pusił bąką"?.

Mgr Marta Adamek Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

problem wzdęć, częstego odbijania oraz gazów, może sygnalizować chorobę przewodu pokarmowego, dlatego w pierwszej kolejności zachęcam do wizyty u gastroenterologa. Proszę również baczniej przyglądać się reakcji organizmu na poszczególne produkty/ potrawy. Nadmierne gazy mogą być bowiem przejawem nieprawidłowego trawienia np. laktozy, dlatego w pierwszej kolejności proszę obserwować, czy dolegliwości nasilają się po spożyciu mleka krowiego.
Proszę ograniczyć spożycie słodyczy oraz tłustych potraw. Proszę pamiętać również, aby w ciągu dnia wypijać ok. 1,5-2 l płynów, najlepiej wodę mineralną.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Adamek Mój Dietetyk Poznań

Witam. Zalecałabym przebadać się pod kątem nietolerancji pokarmowych (gluten, laktoza, fruktoza). Należy udać się do gastroenterologa. Jeśli okaże się, że cierpi Pan na nietolerancję jakiegoś składnika pokarmowego, należy zastosować dietę eliminacyjną, najlepiej ułożoną przez dietetyka. Wskazane jest powolne przeżuwanie pokarmu i jedzenie bez pośpiechu, dzięki czemu pokarm zostanie lepiej strawiony i nie będzie tak długo zalegał w żołądku. Nie należy pić napojów bezpośrednio po posiłku (najlepiej odczekać kilkanaście minut). Niewskazane jest też łączenie węglowodanów w jednym posiłku z białkiem i tłuszczem. Np. jeśli na obiad je Pan mięso z warzywami, to dodatek węglowodanowy (np. kasza, ryż, ziemniaki) lepiej zostawić sobie na kolację. Pomocna może być także suplementacja odpowiednimi szczepami probiotycznymi, gdyż prawdopodobnie flora jelitowa jest zaburzona. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl