Przewód Wirsunga poszerzony do 4 mm

Witam Państwa. Na usg i tk jamy brzusznej wyszedłu mnie przewód wirsunga miernie poszerzony do 4mm . Lekarze mówią mi że norma to od 2mm-5mm , czy to prawda ? Ja czytałem że prawidłowy przewód jest do 2mm. Amylazy w moczu i krwi są u mnie podwyższone i wg. mnie wszystko kieruje się ku PZT . Podczas pobytu w szpitalu mimo bólów w trzustce które promieniują do prawej strony pleców skupiono się (i słusznie) na mocnym zapaleniu jelita grubego (podobno Crohn). Jak to może być z tą trzustką ? Dziękuję

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję kierować się zaleceniami lekarza prowadzącego. Bez badania ciężko jest coś więcej powiedzieć. jeżeli nie ma w tk wyraźnych objawów blokady odpływu soku trzustkowego to raczej przyczyna podwyższonych wyników może być inna. np. wynikająca z chorób układy pokarmowego.