Refluks po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, właśnie odstawiłam tabletki antykoncepcyjne po roku ich brania i wystąpiły u mnie uciążliwe skutki uboczne, tzn. nudności, zgaga, uczucie "guli" w gardle, uczucie pełności w żołądku mimo minimalnych posiłków. Przeczytałam, że terapia hormonalna może powodować refluks. Czy to znaczy, że tabletki już do końca życia będę się z tym zmagać bo tabletki uszkodziły mi zwieracze przełyku. Dodam, że mam 22 lata.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, czas leczenia choroby refluksowej przełyku spowodowanej przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych jest sprawą indywidualną. Proszę stosować leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego zgodnie z zaleceniami lekarza i poddawać się okresowej kontroli leczenia. Zwykle leczenie jest długotrwałe. Po zakończeniu leczenia choroby refluksowej zaleca się kontynuację prawidłowych nawyków żywieniowych oraz unikanie leków mogących zmniejszać ciśnienie w obrębie dolnego zwieracza przełyku. Pozdrawiam.