Ryzyko ciąży w czasie krwawienia z odstawienia

Witam! W grudniu miesiączka wystąpiła 09.12. Tabletki zaczęłam brać drugiego dnia miesiączki. Kiedy opakowanie się skończyło, czyli podczas 7-dniowej przerwy, współżyłam z narzeczonym i skończył we mnie. Zdarzyło się tak 5 dni z rzędu podczas przerwy. Po przerwie nie biorę tabletek. Czy doszło do zapłodnienia?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Po pierwsze proszę pamiętać, że jeśli zaczyna się opakowanie między 2 a 5 dniem cyklu, konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Dopiero po 7 dniach przyjmowania tabletek ich skuteczność można uznać za pełną.
Choć podczas przerwy z odstawienia jest Pani teoretycznie chroniona, to w przypadku, jaki Pani opisała, zdecydowanie mogło dojść do zapłodnienia. Wynika to z faktu, że nie przyjmuje Pani kolejnego opakowania, zaś plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety wiele godzin.
Powinna Pani zatem wykonać test ciążowy po około 14 dniach od stosunku.